Vysoká výhra hokejistů. Ale ještě ve 39. minutě to vypadalo na kardinální průšvih

Čeští hokejisté vyhráli na mistrovství světa v Rize nad nováčkem Slovinskem 6:2, přestože ještě v 39. minutě prohrávali 0:2. Hattrickem a jednou asistencí se na tom podílel útočník Dominik Kubalík. Skórovali také kapitán Roman Červenka, obránce Michal Kempný a útočník Jakub Flek. Další zápas čeká svěřence trenéra Kariho Jalonena v sobotu od 11.20 SELČ proti Norsku. V čele skupiny B zůstává Švýcarsko, které dnes porazilo Slováky 4:2. Sice poprvé na turnaji inkasovalo, ale znovu zůstává bez ztráty kytičky.

Češi dnes prohrávali po gólu Mihy Verliče a přesilovkové trefě Jan Urbase už v 12. minutě 0:2, ale další ztrátu po pondělní porážce s domácím Lotyšskem 3:4 v prodloužení nedopustili. S deseti body ze čtyř utkání se posunuli na druhé místo tabulky slupiny B o bod před Švýcarsko, které má ještě zápas k dobru. Slovinci zůstávají bez zisku.

»První třetina, to byla tragédie, nevyhrané souboje, nohy nešly. Tam nebylo vůbec nic, jak by měl vypadat výkon nároďáku. Ve druhé třetině jsme tlačili, ale hráli jsme do zdi. Ta třetí už byla přesně podle našich představ,« zhodnotil hrdina dne Kubalík. »Vyhráli jsme, ale je tam vykřičník, který určitě budeme rozebírat. Protože to nebylo tak samozřejmé, jakk vypadá výsledek,« dodal Kubalík.

To ve skupině A v Tampere se favorit tolik netrápil. Švédové nemuseli proti Maďarům, na rozdíl od českého týmu, otáčet a outsidera porazili vysoko 7:1. Výhru slaví i Němci.

Začalo to přesilovkou, ale…

Českému týmu nabídl už po 40 sekundách přesilovou hru Crnovič, ale Slovinci se ubránili. Gólman Gračnar si poradil i s Knotovou střelou. Tým kouče Matjaže Kopitara se úspěšně bránil a v čase 7:23 se ujal vedení. Střelu kapitána Urbase tečoval Verlič a od Knotovy brusle se puk odrazil za Vejmelku, který dostal poprvé na turnaji příležitost v brankovišti.

Odpovědět se snažil hned Beránek. Velkou šanci měl obránce Dvořák, který se dostal před Gračnara, ale s bekhendovým blafákem neuspěl. Ve 12. minutě se radovali opět Slovinci. Při Dvořákově vyloučení prostřelil Vejmelku od modré čáry mezi betony Urbas. Jalonenův výběr se těžko dostával k ohrožení branky soupeře a Vejmelka měl nadále práci, především s Pavlinovou tečovanou ranou. Před první pauzou se ještě ocitl sám před českou brankou Simšič, ale minul.

Marné dobývání zatažené obrany Slovinců pokračovalo i v druhé části a navíc Kopitarův výběr byl i nadále nebezpečný. Vejmelka si pohlídal Maverovo zakončení po objetí branky. Gračnara prověřil Kundrátek, ale potom se musel český tým bránit při Chlapíkově trestu, při kterém Vejmelka zlikvidoval Verličovu střelu z levého kruhu. Při Kundrátkově vyloučení zneškodnil gólman Arizony Jegličovu šanci.

V 33. minutě musel Vejmelka opět podržet svůj tým, když si po brejku Slovinců a Panceho přihrávce poradil s bekhendovým zakončením Drozga. Při Magovacově zásahu vysokou holí na Tomáška se dočkali Češi druhé přesilové hry a už ji využili. V čase 38:19 se trefil z pravého kruhu Kubalík.

Změny útoků prospěly

Do třetí části nastoupil Jalonenův tým s pozměněným složením útoků a tlačil se za vyrovnáním. Mimo skončila Dvořákova střela tečovaná Černochovou bruslí. Při Gregorcově vyloučení už se Češi dočkali vyrovnání. Kubalík si vyměnil puk s Tomáškem a opět z pravého kruhu skóroval. Za 73 sekund našel Voženílek od pravého mantinelu před brankou Červenku, který šikovnou tečí otočil skóre.

V 52. minutě si najel na Sobotkovu ideální přihrávku Kempný a pojistil vedení. V čase 57:49 při power play Slovinců zamířil do prázdné branky Kubalík a dovršil druhý hattrick v reprezentační kariéře. Navíc se s šesti góly i s 10 body dostal do čela statistik turnaje. Výsledek ještě dovršil 64 sekund před koncem Flek, který z pravého rohu ze záporného úhlu překvapil Gračnara. Další šanci měl ještě uzdravený Chlapík, ale slovinského gólmana nepřekonal.

»Ze začátku nám správně nefungovalo tělo. Dva dny volna se na nás podepsaly. Až třetí třetina byla z hlediska bruslení a soubojů taková, jak jsme si představovali,« řekl kouč českého výběru Jalonen. Pochválil ale kanonýra Kubalíka. »Dát hattrick na mistrovství světa je velká věc. Ukázal, že je výborný střelec,« dodal Jalonen.

* * *

Skupina B (Riga):

Česko – Slovinsko 6:2 (0:2, 1:0, 5:0)

Branky a nahrávky: 39. D. Kubalík (Kempný, Tomášek), 44. D. Kubalík (Tomášek, Smejkal), 45. Červenka (D. Voženílek, Košťálek), 52. Kempný (Sobotka, D. Kubalík), 58. D. Kubalík (J. Zbořil), 59. Flek (Kempný, T. Dvořák) – 8. Verlič (Urbas, Gregorc), 12. Urbas (Gregorc, Jeglič). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Štolc – Cattaneo (oba Švýc.), Kroyer (Dán.). Vyloučení: 3:3. Využití: 2:1. Diváci: 3670. Sestava ČR: Vejmelka – Kundrátek, Kempný, Košťálek, T. Dvořák, J. Zbořil, Jordán, Knot, Němeček – D. Kubalík, M. Špaček, Červenka – O. Beránek, Černoch, Smejkal – Tomášek, Sobotka, Flek – M. Kaut, D. Voženílek, Chlapík. Trenér: K. Jalonen.

Švýcarsko – Slovensko 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Siegenthaler (Malgin, Hischier), 25. Niederreiter (Ambühl), 47. Marti (Richard), 60. Haas (Miranda, Simion) – 26. Kudrna (Kelemen, Pánik), 40. Regenda (Okuliar, Kňažko). Rozhodčí: Holm (Švéd.), MacFarlane (USA) – Nothegger (Rak.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 4840.

Maďarsko – Švédsko 1:7 (1:3, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Kiss (Bartalis, Garát) – 2. O. Lindberg (Tömmernes, A. Lindholm), 6. J. de La Rose (Grundström), 18. Everberg (Liljegren, Sandin), 25. A. Petersson (Tömmernes, Raymond), 38. Berggren (Raymond, Liljegren), 39. J. de La Rose (Sörensen, Tömmernes), 49. Raymond (Carlsson, Tömmernes). Rozhodčí: Sewell (Brit.), Hunnius – Hofer (oba Něm.), Constantineau (Fr.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6566.

Dánsko – Německo 4:6 (1:0, 1:3, 2:3)

Branky a nahrávky: 6. Lassen (M. Lauridsen, N. Ehlers), 40. Bau Hansen (Krogsgaard, Wejse), 56. Wejse (Olesen, Andersen), 60. Wejse (M. Lauridsen, A. Koch) – 30. Peterka (Wissmann), 32. Ehl (M. Müller, Seider), 38. M. Müller (Noebels, Peterka), 56. J. Müller (Wissmann, Stachowiak), 59. Noebels (Sturm), 60. Sturm. Rozhodčí: Hribik (ČR), Langin (Kan.) – Briganti (USA), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 2:0. Využití: 0:1. Diváci: 3964.