Home Názory Jaký pán, takový sluha

Jaký pán, takový sluha

Generále? Generále! … Jistě znáte tohle familiární hodnostní oslovení hlavně z amerických válečných filmů. Psal jsem o tom nedávno, ještě před druhým prezidentským kolem. Že totiž jedním z prvních kroků nového prezidenta (Pavla) jistě bude povýšení šéfa BIS, toho času plukovníka, Michala Koudelky do hodnosti generála.

A… už je to tady, už je to tady… skandují davy rozjařených a nepředstíraně šťastných debatujících na sociálních sítích. Nahlédněte a sami se přesvědčíte. Snad bych ještě dodal – kdo neskáče, není generál.

NATO a CIA si v Česku konečně srovnají i hodnosti svých nejloajálnějších, když povinnosti pro ně mají dávno striktně nalajnované. Srovnané. Jak by řekl nadporučík Mazurek z Černých baronů – »tak je spravne, tak ma byť, generál je to hlavni.«

Čemu vytrvale bránil Zeman, to Pavel učiní při nejbližší příležitosti. Psali to novinky.cz. Politické LGBT v praxi, píšu já. Avšak vzhledem k orientaci obou pánů (myslím Pavla a Koudelky) jakkoli přirozené.

»Na dnešní schůzce (30. 1.) s ředitelem @biscz Michalem Koudelkou jsme probrali nastavení vztahů a spolupráci do příštích měsíců. Bezpečnostní rizika, kterým naše země čelí, vnímáme podobně. Počítám s pravidelným setkáváním a těší mě, že se má rozhodnutí budou opírat o kvalitní informace,« informuje Pavel na Twitteru.

»BIS je připravena poskytovat prezidentu republiky maximální informační podporu, tak jak je to běžné ve vyspělých demokratických státech, a to všemi formami včetně pravidelných bezpečnostních briefingů,« informuje brzy generál generála na vejminku.

Tak, generálové, když si takto skvěle notujete, hurá do toho. Báchorek chtivé masy dychtivě prahnou po nějakých nových Vrběticích – hlavně aby u toho mohly kopat do Ruska a aby vzrušená média měla dostatek pastvy a nemusela referovat o skutečných a závažných problémech.

Mimochodem – v kauze Vrbětice již padl pravomocný soudní verdikt? Že ne? Že to nějak vyšumělo do ztracena? Nezdá se mi to, viďte? Snad že by se pan nový prezident otázal »generála« Koudelky, až ho bude dekorovat, co se jako děje, kde to drhne? Notabene když na té Babišově a Hamáčkově hysterické tiskovce bylo všechno nadmíru jasné. On ani agent s ricinem nebyl vůbec špatný.

Buď již tak či onak – tihle dva si každopádně sedli. Jednoho důsledně proškolilo NATO – natolik, že ho pustilo do pozice druhého nejvýznamnějšího muže Aliance, a druhého zase CIA – dokonce včetně nejvyššího metálu. Tak si jich váží. Jejich oddanosti. SPOLU dokáží velké věci, až se toho děsím.

Gaius Titus Petronius pravil: »Jaký pán, takový sluha.« Řekl tím všem již před bezmála dvěma tisíci lety. Generále? Generále!

Jan Čech

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.