Manipulace televizními besedami

Nechtělo se mně reagovat, protože proti třem televizním stanicím si člověk připadá »jak sám voják v poli«. Ta poslední z »prezidentských« diskusí mě však přece jen k tomu dovedla.

Především dokázala, že vlastně hlavní tři televizní stanice se cítí neomezenými pány nad veřejností. A výběrem otázek, přerušováním odpovědí protagonistů s cílem, aby ztratili soustředění, zvolením pořadí odpovídajících či výběrem samotných diskutujících rozhodným způsobem ovládají sledující veřejnost, vlastně nejen jí, protože i ti, co pořad nesledují, jsou prostřednictvím sledujících vtahováni do problému, i třeba proti své vůli. Žádná údajně lživá propaganda z východu nebo odněkud nemá tak větší sílu než naše televizní kanály.

V našich »prezidentských« besedách, jde vlastně o show, diskutující se mohou volně urážet, vynášet »podpásové argumenty« a lhát podle potřeby. Argumenty diskutujících nejsou k ničemu, protože čím útočnější budou průběh diskusí, křik a nenávistné postoje, tím větší bude sledovanost a zájem inzerentů. Že poté někdo padne, zhroutí se, je poznamenán navždy – nyní už nemám na mysli »prezidentské diskuse«, ale další besedy, činnost tzv. investigativců anebo slovní podpásovky moderátorek plných nenávisti či moravcovské úlisnosti – je nabíledni a televizi nezajímá.

Ty »prezidentské diskuse« na všech hlavních televizních stanicích také postrádaly objektivitu, i když se objektivně snažily tvářit. Nedivím se Andreji Babišovi, že první dvě neabsolvoval. Ani tu třetí, na Nově, bych také, být jím, klidně vynechala. Mainstreamový tisk, v případech účasti na těch předchozích, by ho rozcupoval ze všech stran a vymyslel lecjaký fígl, aby ho pomluvil u veřejnosti. Úkol propagovat jen vybrané eurohujery a pronatovce se musel plnit.

Zastavila bych se u zmíněné poslední »prezidentské diskuse«. Především – proč byla rozdělena na dvě části. Marek Hilšer, ač ho osobně nemusím, měl naprostou pravdu, když z takto organizované půlbesedy odešel. Voliči přece mají rozhodnout, kdo bude vpředu, a kdo vzadu. Výsledky předvolebních průzkumů mohou být zavádějící a co když v diskusích některý z kandidátů tak zaperlí, že vytlačí některého z těch tří z předního místa a třeba je i přeskočí a postoupí do druhého kola? Může tak někdo říci, že se to nemůže stát? Stačí, aby se ta mlčící, zatím nerozhodnutá část voličů rozhodla pro takového kandidáta.

Na samém počátku části, jíž se účastnili jen tři »nejžádanější«, jsme mohli zaznamenat dva podrazy. První byl v úvodní otázce zaměřené na dobu působení vlády ANO. Chyby, přešlapy kabinetu, se staly vstupem do diskuse. S nimi i to, že u nás zemřelo nejvíce lidí na covid, se stalo také »argumentem«. To, jak se chovala opozice, dnešní vládní tým, kam tlačila vládu, se přešlo. Babiš byl hnán do kouta, ti druzí dva, schopní si v besedě na Nově rozdat jakoukoli podpásovou ránu, najednou ve shodě začali přikládat »svá polínka«, i když v době koronaviru neměli žádnou zodpovědnost a ani smysluplný názor. Otázka ovšem ovlivnila další průběh debaty a postavila Babiše do obranné pozice, aniž mohl vyslovit své vize.

Většina otázek se totiž zaměřila na mezinárodní vztahy, naše »ukotvení«, věrnost alianci NATO a podporu válce na Ukrajině. Ale nám přece především jde o to, jak budeme žít a ne kolik další bojové techniky pošleme na východ, ač to vůbec není v našem zájmu. A tak jsme se dozvěděli, že důležitější je vlastně dodržování »lidských práv« Ujgurů, než růst chudoby části našich obyvatel, že vlastně my budeme těmi, kdo ovlivní dění ve světě a výsledek války na východě Evropy, atd., a proto si zřejmě kupujeme předraženou americkou bojovou techniku, apod.

Ten »druhý podraz« byl zabalený v nevinnosti. Prý, řekl na samém počátku Koranteng, protagonisté budou odpovídat na otázky abecedně. Jenže tím vlastně nabil děla pro ony dva druhé, Nerudovou a Pavla. Mohli vždy reagovat na to, co Babiš řekl. Přitom střídavé odpovídání by do diskuse přineslo demokratičnost, o to však televizní stanici nešlo. Bývalý premiér tak byl vlastně odsouzen k roli outsidera. A to už nemělo nic společného s demokratičností.

Přiznávám, že velmi brzy jsem od obrazovky odešla, protože manipulace nesnáším a toto, ostatně i ony předchozí diskuse, byly založeny na manipulaci. Chci věřit, že to volič také pochopil.

Dana Lysáková

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

 1. Ono to asi má svůj důvod, proč mediální mainstream stanovil, že se prý bude rozhodovat mezi právě touto “svatou trojicí”. Tady nějaká neposlušnost, vlastní cesta, hájení zájmů ČR naprosto nehrozí.

 2. Velká část diváků ocenila pasáž o úrokových sazbách kde si Nerudová vykouřila Babiše jako bramborovou nať. Paní Lysková v roce třicátého výročí vzniku České republiky chcete na Pražském hradě Slováka? To je to samé jako ve vašem Raichenbergu toužit po primátorovi že Saska

  • Martine, jsem poslední, kdo by hájil toho Vámi nazývaného “Slováka”, ale jako já nebo on, určitě i Vy jste Čechoslovák, jako všichni narození před rokem 1993 🙂 A namátko si vzpomenu třeba na jistého “Franze”, který nakonec nekandidoval, bo je vlastně Němec… https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/straka-vypadl-z-kandidatky-o-obcanstvi-uz-nestoji.A060328_130844_domaci_mad Jestli mi v něčem ten “Slovák” vadí, určitě to nebude to, že se narodil na Slovensku, jak jste to už několikrát dokázal Vy 🙂
   Z

   • Lidé kteří se narodili po vzniku Československa měli Zbyšku státní PŘÍSLUŠNOST “československou”, ale NÁRODNOST , což je něco naprosto jiného měli českou,slovenskou , maďarskou,německou, polskou atd. Kdo si nelže do kapsy ví, že naprosto absurdní by bylo pokud by se Čech ucházel o post slovenského prezidenta. Myslím, že by ho možná rovnou hodili v Bratislavě do Dunaje. To, že Babiš má na rozdíl od “Franze tataráka” českou občanku nic nemění na jeho národnosti. Dnes jsem řádně odvolil a půjdu i ke 2.kolu, Kdyby proti Babišovi místo Pavla nebo Nerudové kandidoval použitý toaletní papír, dám mu svůj hlas. P.S.: Dobře víte, že Lysáková je dlouholetá funkcionářka KSČM, nic proti tomu, že jí dáváte slovo. Za absurdní ovšem považuji, že představitelka impotentní partaje, která vygenerovala pro volbu prezidenta naprostou politickou nulu, neostalinistu Skálu (napsal jsem v minulost, že 50 000 idiotů, kteří by jej podpisem podpořili se nemůže najít, pobavil jste mne Zbyšku když jste mne poučil ať se starám o sebe), nevím proto proč tato paní volby komentuje…

    • a evidentně jste si to k srdci nevzal 🙂 myslím tu mou radu se staráním se… Baví mě ta Vaše urputnost, třeba i jinými slovy napsat to, co já, ale prostě zareagovat a pokusit se dokázat, že pravdu máte Vy 🙂

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy