Home Domácí Show na Nově. Babiš poprvé absolvoval debatu, Hilšer tu předcházející opustil

Show na Nově. Babiš poprvé absolvoval debatu, Hilšer tu předcházející opustil

FOTO - ČTK/PR/Repro/TV Nova

AKTUALIZOVÁNO

Dva proti jednomu. Tak vypadala dnešní debata prezidentských kandidátů v hlavním vysílacím čase na televizi Nova. Poprvé se se svými konkurenty střetl v jednom studiu bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Bez účasti publika se proti němu v diskusi postavili oba dva největší favorité podporovaní pětikoalicí, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel. A jejich hlavním terčem byl právě Babiš, jenž své spoludiskutanty označil za »vládní kandidáty«, ti to ale odmítli a prohlásili, že vůči Fialovu kabinetu jsou kritičtí. Konkrétní argumenty pro podporu tohoto tvrzení však z jejich úst nezazněly.

Babiš loni oznámil, že do přelomu roku se nebude účastnit diskusí s ostatními kandidáty, protože chodí do debat s občany. V lednu pak neúčast v dalších debatách zdůvodnil tím, že média chtějí dělat z prezidentské volby show. V úvodu dnešní diskuse pořádané ve studiu bez publika věnovali oba kandidáti Nerudové kytici, Babiš předal Pavlovi čepici ze své předchozí kampaně s heslem Silné Česko. Pavel podobnou čepici s nápisem »generál« položil na Babišův prázdný stolek ve středeční debatě TV Prima a CNN Prima News. Dnes na začátku debaty Pavel dal Babišovi makronky v narážce na úterní Babišovo jednání v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Jedním z nejdůležitějších sporů večera bylo to, když se Babiš a Pavel do sebe pustili kvůli prohlášení šéfa hnutí ANO, že pozici ve vedení NATO pro Pavla vyloboval Babiš společně s prezidentem Milošem Zemanem. »Mám pocit, že pan Pavel má slabší paměť. Na pozici v NATO nejprve napsal náš ministr obrany Martin Stropnický dopis a pak pan prezident Zeman osobně loboval za pana generála. Měl byste být vděčný panu prezidentovi, kterého tak kritizujete,« řekl Babiš.

Pavel spolu s Nerudovou na Babiše útočili, a to hned od začátku pořadu na Nově, kvůli opatřením v covidové době. Podle expremiéra na největší epidemii za posledních sto let, nebyl připraven nikdo na světě. »Bojovali jsme za ochranu životů našich občanů,« řekl Babiš. Protikandidáta Pavla obvinil, že se od roku 2018, kdy odešel z armády, stáhnul do ústraní a jen se připravoval na roli prezidenta. Pavel oponoval, že přišel za Babišem s návrhy na řešení covidové krize. »Ano, pan Pavel přišel za mnou s nějakými návrhy. Ty ale byly odtržené od toho, jak funguje stát, a jen za účelem zviditelnění kvůli kandidatuře na prezidenta,« bránil se Babiš a konstatoval, že na návrzích generála Pavla se tehdy nepodílel nikdo ze zdravotnictví, ale jen lobisté stojící za jeho kandidaturou.

Pavel i Nerudová varovali rovněž před snahami Ruska, ale i Číny v kyberprostoru. »Čína i Rusko mají aparát, který vede informační válku, musíme se tomu bránit,« řekl Pavel, který sám sebe na přímý dotaz moderátora Raye Korantenga označil v souladu s názorem exprezidenta Václav Havla za hrdinu. »Rusko a Čína vedou válku v našem kyberprostoru a demokracie tahá za kratší provaz. Je třeba budovat informační gramotnost nejen ve školách, ale i u těch, co nesedí v lavicích,« uvedla Nerudová. Podle ní bagatelizoval vztah k Rusku i končící prezident Zeman.

Babišovi oba protikandidáti vytkli, že ve vládě byl proti antiruským sankcím už v době, kdy došlo k tzv. anexi Krymu. Podle Nerudové tím »agresorovi« vzrostla chuť. Babiš oba protikandidáty označil za teoretiky, kteří nebyli – na rozdíl od něj – u konkrétního dění. Obul se i do předsedy vlády. »Pan premiér Fiala nemá čas. Věnuje se Ukrajině, ne České republice,« řekl Babiš a paradoxně jinak výborně moderující Koranteng se snažil v ten moment obhájit vládu, že se věnovala hlavně předsednictví Evropské unie.

Do předchozí debaty od 17.00 dnes pozvala Nova pětici kandidátů s nižšími preferencemi. Diskusi s poslancem SPD Jaroslavem Baštou, podnikatelem Karlem Divišem, senátorem Pavlem Fischerem a bývalým rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou v úvodu opustil senátor Marek Hilšer, protože rozdělování kandidátů označil za nespravedlivé.

Nástupce Miloše Zemana na Pražském hradě budou lidé v prvním dějství vybírat zítra a pozítří, případné druhé kolo prezidentské volby se uskuteční za dva týdny.

(pk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here