Home Názory Nová doba! Host vyhazuje vrchního!

Nová doba! Host vyhazuje vrchního!

Přesně tato legendární hláška z filmu Dědictví se mi v posledních měsících vybavuje na mysli skoro každý den. Zásadně se tento jev zintenzivnil po zvolení Petra Pavla prezidentem republiky.

Už u kauzy navržení Roberta Fremra na post ústavního soudce jsem velmi ostře poukazoval na skutečnost, že to, aby bývalý člen vojenské rozvědky (jenž se pro svou kariéru sluhy totalitního režimu rozhodl zcela dobrovolně) kádroval osoby, jež tlaku bolševického režimu »pouze« ustoupili.

Slovo pouze jsem dal do uvozovek proto, že ani ono podvolení se tlaku zločinného režimu není zcela omluvitelné, nicméně je to o 20 pater nižší provinění než zcela dobrovolné budování atmosféry strachu, špehování a cenzury, pro něž se zcela vědomě a bez nátlaku rozhodl náš současný prezident.

Teď přichází kauza, jež je z mého pohledu ještě absurdnější. Petr Pavel dle článku v Deníku N dorazil k ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi, aby mu rozmluvil jmenování soudce Jaroslava Fenyka na Nejvyšší soud České republiky. Prý kvůli jeho předlistopadové minulosti.

Nechme teď stranou, že se pana profesora Fenyka otevřeně zastávali jak Otakar Motejl, tak i Petr Uhl, když oba shodně tvrdili, že jeho přístup v rámci soudních řízení vůči disidentům byl »lidský a velmi mírný«, a zastavme se u těch nejpodstatnějších otázek.

Jak proboha může komunistický kolaborant toho nejhrubšího zrna poukazovat na něčí předlistopadovou minulost? Jak může člověk bez jakéhokoliv právního vzdělání posuzovat kvality jednoho z předních trestně-právních teoretiků v naší zemi? Jak se posuzuje to, že někdo si svou předlistopadovou minulost »odpracoval«, a jiný nikoliv? Jak může člověk, který ze dne na den převlékl kabát, vůbec moralizovat?

A především: Jak jsme si tuhle morální korouhvičku mohli zvolit prezidentem naší země?

Nemohli bychom tuhle »novou dobu« už konečně ukončit a vrátit se k tradicím morálky, mravnosti, humanity a mírumilovnosti? V takové době by totiž Petr Pavel mohl leda »chodit kanálama«. Velmi se za to přimlouvám.

Jindřich Rajchl, předseda PRO

3 KOMENTÁŘE

  1. Jak může bývalý funkcionář fotbalového svazu z doby vrcholného korupčního dění poukazovat na morální kvality kohokoliv jiného?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here