Osmdesát let od vraždy spisovatele Vančury

Když se 2. června roku 1942, právě před osmdesáti lety, moji rodiče dozvěděli, že den před tím nacisté s klišé-zdůvodněním »schvalování atentátu na Zastupujícího protektora« popravili »lékaře a spisovatele ze Zbraslavi Vladislava Vančuru«, byli v šoku. Maminka se prý rozplakala a tátovi ztvrdly rysy ve tváři. Já si snad hrál na zemi, a když jsem uslyšel pláč mámy, začal jsem plakat také.

Toto oznámení mělo však ještě mnoho dalších pokračování. Řadu dnů se objevovalo v novinách totéž: »Za schvalování atentátu na… byli popraveni…« Tehdy, onoho 2. června, byl v novinách otištěn i projev státního prezidenta Emila Háchy, jenž sdělil všem, že »nemůže být těch, kteří stojí stranou. Zde je možné dvojí: buď jít s Říší, nebo se postavit proti ní. Ten z vás, kdo se odvážil jen v nejmenším proti Říši pracovat, bude zničen…«

V novinách onoho 2. června se také objevila i další jména a každý další den přibývala nová. Neznámí lidé a mezi nimi známá jména. Lidé se měli přesvědčit, jak jednoduché je zbavit člověka života a přitom dokázat, jak jednoduché je zbavit národ jeho »velkých mužů a žen«. Byla v tom děsivá jednoduchost a zároveň i děsivá hrůznost.

Vančura, ten »lékař a spisovatel ze Zbraslavi«! V dvacetiletí předmnichovské republiky se stal známým například svým Pekařem Janem Marhoulem, Rozmarným létem, Markétou Lazarovou, Josefinou, Poli ornými a válečnými či dětskou knihou Kubula a Kuba Kubikula, filmy Před maturitou, Marijkou nevěrnicí či Našimi furianty, ale i tím, že patřil mezi zakladatele levicového Děvětsilu, jehož byl dokonce prvým předsedou, či mnoha předválečnými protifašistickými a levicovými aktivitami na pomoc uprchlíkům z fašistického Německa či demokratické vládě ve Španělsku.

Nikdo ovšem nevěděl, že za okupace přijal funkci předsedy Výboru inteligence, který jako ilegální organizaci založila KSČ. V čele jejích sekcí stáli profesor Felber, sochař Makovský, herečka Půlpánová, rozhlasový režisér Disman, lékař Miloš Nedvěd, filmař Ebl a členy byli František Halas, Julius Fučík a řada dalších známých českých osobností. Tato společnost už dokonce začala připravovat návrh na organizaci české kultury po osvobození. O tom se zřejmě gestapo nedozvědělo, jinak by tak rychle nespěchalo s Vančurovou popravou. Přesto jistě i on musel projít martyriem gestapáckých výslechů. Neprozradil však jméno žádného ze členů tohoto výboru, a tak jeho ostatní členové mohli dál ilegálně pracovat, a proto i většina z nich přežila okupační léta.

Vančurovi ovšem přitížilo to, že odmítl napsat scénář k protektorátnímu filmu o Bedřichu Smetanovi, ač byl vyzván, a že odmítl cestu po Německu, která tak »přesvědčila o síle a cílech Říše« jiného představitele české kultury, Emanuela Moravce, alias publicistu Ystera. Ten se dokonce v onen hrůzný den, 1. června, nechal veřejně slyšet výhrůžkou: »Ohlašuji otevřeně tímto okamžikem … boj naprosto bezohledný všem příslušníkům českého národa, kteří nejsou poslušni své zákonné vlády…«, tedy té kolaborantské, v níž byl ještě z vůle Heydricha členem.

Ve tři čtvrtě na sedm večer dne 1. června se čelem postavil s několika dalšími občany namířeným puškám »lékař a spisovatel ze Zbraslavi« Vladislav Vančura. Výstřel popravčího komanda ukončil jeho život, nedokázal však zničit jeho dílo, které dodnes patří ke klenotům české literatury.

Jaroslav Kojzar

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy