Omlouvám se kapele Kamelot, že jsem změnil slovo v citaci textu jejich písničky, ale »rozchod« se do následujícího textu nehodí. Uplynulý týden ve sportu se totiž nesl ve znamení odchodů.

Nejde začít jiným odchodem, než tím fotbalovým. Spartě se podařilo Vikingu Stavanger za 180 minut dát jen jeden gól a to málokdy stačí na postup. Nechci a ani nebudu rozebírat ty dva pro fanoušky nejen Sparty téměř nekoukatelné antivýkony, myslím, že jádro pudla jsem pojmenoval. Už jsem slyšel, že to vlastně neprohrála Sparta, podle dresů to prý byla Dukla, která v Norsku pukla…

Odchod jsme probrali, jestli tento výsledek bude znamenat i nějaký rozchod, se ukáže. Podíváme-li se na aktuální soupisku Sparty, je na ní 35 jmen – tam asi nějaká »probírka« proběhne, ale je pravda, že Sparta má i béčko ve druhé lize, jenže jeho soupiska je na tom obdobně. Mimochodem, také se těšíte na derby béček obou pražských »S«? A taková drobnost – až bude béčko Sparty hrát na Julisce s Duklou, jaké bude mít dresy?

Druhý odchod tohoto týdne je zatím jen ohlášený. Čtyřnásobný mistr světa formule 1 Sebastian Vettel ukončí po sezoně kariéru. Pětatřicetiletý německý pilot týmu Aston Martin, kde mu na konci roku vyprší smlouva, to oznámil před víkendovou Velkou cenou Maďarska.

Svět formule 1 opustí rodák z Heppenheimu jako jeden z nejúspěšnějších pilotů historie. V mistrovství světa vyhrál Vettel 53 velkých cen, což ho řadí na třetí místo za Lewise Hamiltona a Michaela Schumachera. Třetí je v historických tabulkách také v počtu umístění na stupních vítězů (122) a čtvrtý je v počtu kvalifikačních výher (57) a titulů.

Do formule 1 vstoupil Vettel v roce 2006 jako testovací jezdec týmu BMW Sauber, v němž o rok později absolvoval závodní debut v F1. Ještě v průběhu roku 2007 se přesunul do juniorského týmu Red Bullu Toro Rosso a od roku 2009 jezdil za hlavní stáj. V roce 2010 získal první ze série čtyř titulů jako nejmladší jezdec v historii, ve věku 23 let a 134 dnů.

A tady si dovolím trochu tipovat: nebude asi překvapením, když se brzy objeví, když ne přímo v politice, tak alespoň někde poblíž. Je totiž znám tím, že se v posledních letech často vyslovoval ke společenským otázkám, jako jsou globální oteplování či práva menšin. »Cítím, že žijeme v hodně rozhodujících časech, a to, jak se postavíme k příštím létům, ovlivní naše životy. Má vášeň s sebou nese určité aspekty, které jsem se naučil nemít rád,« dodal včera v Budapešti.

Na Slovensku také došlo k odchodu. I když vlastně ne tak úplně na Slovensku. »Potvrzujeme informace o konci působení hokejového klubu iClinic Bratislava Capitals. V posledních měsících jsme s odhodláním pracovali na opětovném vstupu klubu do nadnárodní ICE Hockey League, přičemž všechno se už schylovalo k přípravě na nový ročník,« uvedl bratislavský hokejový klub.

Capitals se měli do ICEHL vrátit poté, co loni v listopadu ze soutěže odstoupili po dvou tragických událostech – nejdřív při zápase v Dornbirnu zkolaboval útočník Boris Sádecký, který o pět dní později zemřel, a dva dny nato byl nalezen mrtev generální ředitel a viceprezident klubu Dušan Pašek mladší. Sádecký zemřel v pouhých 24 letech, Paškovi bylo 36 let, stejně jako v minulosti jeho otec Dušan spáchal sebevraždu…

Další odchod se týká velké české tenisové osobnosti. Andrea Sestini Hlaváčková má za sebou poslední zápas v profesionální kariéře. Bývalá světová trojka ze čtyřhry a vítězka 27 deblových turnajů WTA uzavřela aktivní působení ve čtvrtfinále turnaje Livesport Prague Open po boku Lucie Hradecké. Oficiální loučení čeká rodačku z Plzně v sobotu a tuší, že na kurtech ve Stromovce neudrží slzy.

»Na sobotu se už těším. Přijdu na tenis v civilu, nebudu muset řešit, jestli musím k fyzioterapeutovi, budu se usmívat na všechny strany a možná ukápne i nějaká slza. Musím si prý připravit i nějakou řeč,« řekla Sestini Hlaváčková na tiskové konferenci po čtvrtečním posledním zápase. »Jediné, co je mi líto, že na rozlučku už nebude Lucka (Hradecká), která musí v pátek odletět na turnaj. Nebude tak ani večer na párty,« doplnila dlouholetá česká reprezentantka.

Pětatřicetiletá tenistka dorazila mezi novináře v náručí s dcerou Isabellou. Kvůli jejímu narození před více než třemi lety přerušila kariéru. Přestože návrat na kurty nevyloučila, v červnu oznámila, že se vrátí jen jednorázově na turnaji v Praze po boku Hradecké. S ní slavila například dva grandslamové tituly nebo stříbrnou medaili na olympijských hrách 2012 v Londýně.

Po utkání si užila ovace publika i rychlý ceremoniál, během něhož obdržela květiny. »Bylo to krásné vidět lidi, kteří si pamatují naše duo H+H. Vrací mi to zpět vzpomínky, kdy jsme spolu bojovaly jak na turnajích, tak reprezentačních akcích za Češko. Byly jsme sice dvě hráčky světového tenisu, ale také dvě Češky. Jak teď, tak i během celé kariéry bylo znát, že máme fanoušky za zády,« děkovala.

Zatímco Hradecká nebyla schopná v záplavě emocí vypíchnout jeden společný moment, Hlaváčková označila za největší úspěch stříbro z Londýna. »Pro mě vždy je a bude nejvýše olympijská medaile. Ta nás posunula na jiný level úspěšnosti,« mínila. »Když někomu, kdo nezná tenis, řeknete, že máte olympijskou medaili, tak mu spadne brada. Pro mě to bylo něco neskutečného, co vše jsme s Luckou dokázaly. Poté jsem hrála i se spoustou jiných hráček, ale říkala jsem si, že těch největších úspěchů jsme dosáhly právě spolu. Pak už to nikdy nemělo takové grády jako v letech 2011 až 2013,« dodala loučící se Hlaváčková.

Co k tomu dodat? Snad jen to, že jsem rád, že jsem mohl být tím fanouškem za jejími zády.

Ale dost odchodů a konců, o víkendu také něco začíná – fotbalová liga. » Neboj se, čas, ten rány zhojí, je nejlepší fáč, pokaždý rvát se za něj stojí, ať jsi snílek nebo rváč« zpívá Kamelot v písni, z níž jsem parafrázoval část textu a použil v titulku.

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

1 KOMENTÁŘ

  1. Je třeba ocenit fotbalový postřeh pana Kupského. Kdo má dobrý přehled o dění na úrovni nejvyšších národních „amatérských“ soutěží (míněna ČFL a MSFL) ví, že jedním ze zásadních problémů „Velkoklubu“ z Letné (jeho vyřazení jsem včera dopoledne správně tipoval) je abnormálně početný širší kádr obou týmů. Prakticky sedm desítek hráčů pod smlouvami postrádá sportovní a ekonomickém faktoru nemluvě. Odchody nevyužívaných hráčů A i hlavně B týmu na hostování pak do celků III. ligy ČFL a jejich následné stahování.zpět k vysedávání v lepším případě na lavičce je hranicí zdravého rozumu. Vše se negativně pak projevuje v „kabinách“, mimochodem ne každý ví, že smlouvy o hostování často zahrnují i klauzuli o maximálním počtu minut, které může dotyčný odehrát. Co se týče současného stavu ve Spartě a analýzy poměrně objektivně a věcně se k tomu dnes vyjádřil bývalý brankář Blažek

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here