Čínský obří teleskop zachytil nový rychlý rádiový záblesk z vesmíru

Čínští vědci s pomocí největšího radioteleskopu na světě objevili nový rychlý rádiový záblesk (FRB) z jiné části vesmíru.

FRB jsou záhadné rádiové záblesky trvající jen několik tisícin sekundy, u nichž bylo v roce 2016 potvrzeno, že pocházejí z vesmíru. Jejich původ se dosud nepodařilo vysvětlit.

Pomocí Sférického radioteleskopu s pětisetmetrovou parabolou (FAST), který se nachází v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou, odhalil místní výzkumný tým po analýze dat z rozsáhlého měření FAST slabý rádiový signál, konkrétně FRB 20200317A, a koncem září o objevu informoval mezinárodní astronomickou komunitu prostřednictvím publikace The Astronomer’s Telegram.

Tento týden zprávu převzalo několik celostátních médií, která zdůraznila, že objevitelé pocházejí z místní výzkumné laboratoře informačních a počítačových věd při univerzitě ve městě Kuej-čou (Guizhou Normal University). Předchozí objevy učinila především Národní astronomická observatoř, provozovatel tohoto vědeckého megaobjektu.

FAST je největším radioteleskopem na světě s jednou talířovou anténou, jejíž přijímací plocha se rovná 30 standardním fotbalovým hřištím. Je umístěn v přirozeně hluboké a okrouhlé krasové propadlině a jeho provoz byl oficiálně zahájen 11. ledna 2020.

Od té doby zahájil detekci FRB a v roce 2020 zachytil první čtyři neopakující se FRB. Podle vědců by další detekce FRB mohly přinést poznatky o široké škále astrofyzikálních otázek.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy