Co nového v jihlavské zoo? Krokodýlí rekordman Rocco, vlk iberský, roztomilá mláďata i úplně nová

Nejmenší žijící krokodýli na světě jsou krokodýli čelnatí a v Zoo Jihlava žije již od roku 1982 samec jménem Rocco, který přerostl svůj druh o více než 50 centimetrů a zapsal se tak nově do České knihy rekordů. Zoo je stále plné roztomilých rostoucích mláďat, třeba výrečka malého, surikatích sourozenců, hyen žíhaných i těch právě narozených, například trojčat kapybar, ale také nových obyvatel, jako je samec vlka iberského.

Běžně samci druhu krokodýl čelnatý dorůstají kolem 160 cm, samice jsou menší, avšak Rocco ze Zoo Jihlava patří k největším svého druhu, protože měří úctyhodných 230 centimetrů. Proto se právem zapsal do České knihy rekordů. »V pátek se jihlavský kROCCOdýl dokonce i nastěhoval do pelhřimovského Muzea rekordů, kde ho mohou návštěvníci také vidět,« uvedla k rekordu a dvojímu pobytu Rocca Simona Kubičková vedoucí marketingového oddělení Zoo Jihlava.

A jak je možné vidět Rocca na dvou místech najednou? »Rocca jsme u nás v zoo vyfotili a v životní velikosti dali vyrobit jeho podobiznu. Ta od pátku zdobí plot v muzeu v Pelhřimově, kde se s našim rekordmanem můžete vyfotit v expozici Zlaté české ručičky,« dodala na vysvětlenou Kubičková.

Rocco žije v Zoo Jihlava od roku 1982. V roce 1975 byl dovezen do Evropy, konkrétně do ZOO Dvůr Kralové, takže mu je již přes 50 let.

Krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis) nazývaný též krokodýl pralesní, nejmenší, africký, tmavý je nejmenší žijící krokodýl na světě a svým vzhledem připomíná spíše kajmana. Tělo dospělého samce dorůstá většinou do délky 1,6 až 1,7 metru a váhy od 18–45,5 kilogramu. Samice jsou obvykle menší. V důsledku své malé velikosti a tím zvýšené bezbrannosti vůči větším predátorům má tento druh krokodýla silně obrněný krk, záda i ocas.

O český název tohoto plaza s noční aktivitou se zasloužilo pro něj typické vystouplé čelo. Nápadný je i jeho dlouhý a široký čenich. (Na fotografii je dvouleté mládě krokodýla čelnatého s již typidkým plochým vystouplým čelem.)

Jako ostatní krokodýli je masožravec, ve volné přírodě se živí velkými bezobratlými, převážně pak korýši a měkkýši, které drtí zakulacenými zuby v zadní části tlamy, menší část potravy tvoří ryby, plazi a drobní savci. Nepohrdne ani mršinami. Potravu si hledá ve vodě i na břehu, avšak při lovu se nikdy nevzdaluje daleko od vody.

Nejvíce je ohrožen lovem místních domorodců pro maso a ztrátou přirozeného biotopu, v důsledku masivního odlesňování. Krokodýl čelnatý má pod kůží mnoho kostěných štítků takzvaných osteodermů a díky tomu se jeho kůže nehodí pro průmyslové zpracování.

V polovině července se vyklubal na svět malinký výreček malý (Otus scops) a brzy tedy oslaví dva měsíce. Výreček malý je tažným druhem, který zimuje v Africe a jižní Evropě. Do Asie a střední Evropy létá hnízdit v letním období. V České republice se vyskytuje od konce 90. let a patří zde mezi ohrožené druhy. Hnízdí pouze na jižní Moravě, kde se vyskytuje okolo 10 párů této sovy.

Pohlaví výrečka je prozatím neznámé. Mládě mohou návštěvníci Zoo Jihlava navštívit v zadní voliéře naproti ovcím, kde si povětšinu dne v klidu podřimuje.

Výreček malý je velmi malou sovou, přičemž dospělý jedinec váží od 75 do 85 gramů a jen zcela výjimečně přes 100 gramů. Tělo má pak na délku pouhých 19 až 21 centimetrů a rozpětí křídel se pohybuje mezi 45a 63 centimetry. Díky svému výbornému maskovacímu zbarvení, připomínajícímu barvou kůru stromů, často uniká pozornosti. Typickými barvami peří jsou hnědá, šedá a černá s příměsí bílé.

Ve volné přírodě se živí velkými druhy hmyzu jako jsou například sarančata, kobylky, vážky, cikády, mouchy, různí brouci, můry, škvoři, housenky, mravenci, červy, stonožkami, pavouky, dále drobnými obratlovci například hraboši, myšima, myšicemi a rejsky. Výjimečně zabíjí ještěrky, žáby, malé hady nebo drobné ptáky.

Kapybara vodní (Hydrochoerus hydrochaeris) jsou v jihlavské zoo chovány již od roku 1988. Letošní trojčata přivedla na svět 23. srpna kolem poledne samice, která se také narodila v jihlavské zoo v roce 2021. Otcem je stejně starý samec, který pochází z Holandska. Je možné, že se kapybaří skupina rozroste ještě o další mláďata, jelikož ve výběhu se nachází ještě jedna dospělá samice. Kapybara je největší žijící druh hlodavce na Zemi a dospělá zvířata dosahují hmotnosti až 80 kilogramu, délky těla 1,3 metru a výšky v kohoutku až 55 centimetrů. 

Společnost samici vlka iberského, která je v zoo od roku 2017, nově dělá osmiletý samec, který přicestoval z Tierpark Berlin 16. srpna odpoledne. O předchozího samce zoo přišla před dvěma roky, kvůli vážným zdravotním problémům.

Vlka iberského (Canis lupus signatus) chová Zoo Jihlava již od roku 2016. Jedná se o jednoho z nejvíce ohrožených evropských poddruhů vlka obecného. V současné době žije ve volné přírodě Pyrenejského ostrova okolo pouhých 2 tisíc jedinců. Na rozdíl od mnoha dalších poddruhů vlka netvoří velké smečky, ale žije solitérně v párech nebo v rodinách po dobu odchovu štěňat.

Samozřejmě v jihlavské zoo na vás čeká i mnoho dalších zajímavých zvířat, jako například hročíci liberijští, hyeny žíhané s mláďaty, »rafinované« žirafy, majestátní tygřice, mlsné ovce domácí, surikaty i s rošťáckými mláťady, uchvatní gepardi a zajímavé druhy opiček a mnoho dalších.

Otevírací doba pokladen Zoo Jihlava je od 8 do 18 hodin. Zůstat v areálu návštěvníci mohou až do 20 hodin a užít si tak i večerní zoo.

(mac)

FOTO – Facebook/Zoologická zahrada Jihlava, proyectotiti.com, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Barada-nikto, kroukousi.webnode.cz, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0/Imran Shah, commons.wikimedia.org/CC BY 2.0/Frank Vassen, Zoologická zahrada Jihlava/Daniela Oberreiterová, commons.wikimedia.org/Mass Communication Specialist 3rd Class Damian Martinez, Fotosoutěž Zoo Jihlava »Nebe v tlamě«/Helena Molnárová, Adéla Kuprová, Michal Picek, Daniel Svoboda, Pavel Šuhaj, Pavla Berná, Petra Marková, Barbora Bendová

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy