Home Sport Český rekord čtvrtkařské štafety na postup do finále MS nestačil

Český rekord čtvrtkařské štafety na postup do finále MS nestačil

FOTO - atletika.cz

AKTUALIZOVÁNO

Česká štafeta mužů na 4×400 metrů vylepšila v rozběhu na mistrovství světa v Budapešti národní rekord. Ovšem ani čas 3:00.99 na postup do finále nestačil. Moira Stewartová obsadila v maratonském závodě na mistrovství světa v Budapešti 26. místo v čase 2:34:02. Zvítězila Etiopanka Amane Shankuleová za 2:24:23.

Česká štafeta čtvrtkařů chtěla navázat na svou finálovou účast z loňského světového šampionátu v Eugene. Na programu byly dva rozběhy, ze kterých šly do boje o medaile první tři štafety přímo a další dvě díky dosaženým časům. Češi nastoupili do prvního rozběhu, který čítal devět sestav, jelikož zde byli doplněni ještě domácí Maďaři. Rozbíhal už tradičně Matěj Krsek. Od něj si vzal kolík Pavel Maslák, jenž posunul naši sestavu ze sedmého na šesté místo. Vít Müller se o jednu příčku propadl. Finišman Patrik Šorm pak proběhl cílem v novém národním rekordu 3:00.99. Ani posunutí národního historického maxima z Oregonu o 64 setin však nestačilo na lepší než šesté místo a bylo tak jisté, že tentokrát českou štafetu ve finále neuvidíme. Jako poslední postupovali Nizozemci za 3:00.23, což ukazuje obrovskou kvalitu. Nejrychlejší byli dle očekávání Američané v čase 2:58.47. Celkově patří české štafetě na 4×400 metrů dvanácté místo.

Ve stejné disciplíně žen vypadly velké favoritky ze Spojených států amerických, které byly diskvalifikovány za přeběhnutí předávkového území a ve finále tak budou chybět. To tak může být velmi otevřené.

Také u maratonu, stejně jako u chodeckých disciplín, bylo jasné, že se v rámci mistrovského závodu nebude cílit na nějaké super rychlé časy. I proto se dokázala Moira Stewartová držet ještě na desátém kilometru na dohled sedmnáctičlenné vedoucí skupiny, když touto metou probírala na průběžném třicátém místě v mezičase 35:37. Půlmaratonem pak proběhla svěřenkyně trenéra Václava Janouška za 1:15:12 a byla sedmadvacátá.

Na třicátém kilometru už čítala vedoucí skupina favoritek jen šest závodnic. Etiopie měla ve hře o cenné kovy stále všechny čtyři běžkyně. Naopak z Keňanek se držela už pouze žena s nejrychlejším letošním časem Rosemary Wanjiruová. Tuto sestavu pak doplňovala ještě zkušená Lonah Salpeterová reprezentující Izrael. Stewartová držela 27. pozici v mezičase 1:47:56. O tři kilometry později už byly na čele pouze Etiopanky a vypadalo to na naprostou dominanci této východoafrické běžecké velmoci.

Rozhodující okamžik v boji o titul nastal na 35. kilometru, kdy se odhodlala k nástupu Amane Shankuleová, tedy ta z Etiopanek, od které se to čekalo nejméně. Velmi rychle si vybudovala velmi solidní náskok přibližně dvaceti vteřin na ostatní pronásledovatelky v čele s obhájkyní zlata a její krajankou Gotytom Gebreslaseová. V ten moment to vypadalo na kompletní etiopské obsazení stupňů vítězů, ale zezadu se velmi rychle přibližovala Maročanka Fatima Gardariová. Ta nejprve předběhla Wanjiruovou i Salpeterovou a následně zaútočila i na v ten moment bronzovou Yalemzerf Yehualawovou.

Shankuleová si mezitím doběhla pro titul světové šampionky v čase 2:24:23. Na zlato z Eugene navázala budapešťským stříbrem Gebreslaseová za 2:24:34. Bronz pak skutečně vybojovala nečekaně Gardariová (2:25:17). Stewartová proběhla cílem na 26. místě v čase 2:34:02, což se dá považovat ve světové konkurenci považovat za solidní výsledek. Naše reprezentantka byla sedmou nejrychlejší Evropankou v závodě, přičemž dvě závodnice před ní sice reprezentují evropské státy, ale mají africký původ.

Štafety pro USA, Lyles má třetí zlato

Sprinterskou štafetu mužů na 4×100 metrů vyhráli na mistrovství světa Američané v čase 37,38 sekundy. Noah Lyles má po triumfu na stovce a dvoustovce třetí zlatou medaili a je nejúspěšnějším atletem šampionátu v Budapešti. I na stejné trati žen slaví kvarteto Spojených států v rekordu mistrovství 41,03 s.

Američané tradičně na světových šampionátech disponují obrovskou sprinterskou silou, ale za posledních 15 let získali zlato jen jednou – v roce 2019 a Lyles s Christianem Colemanem byli i tehdy při tom. Často je porážely sehranější štafety a ani dnes vítězové nepředvedli ideální předávky, přesto si doběhli pro zlato.

Italové nahrazují individuální rychlost dokonalou souhrou a po olympijském zlatu v Tokiu si doběhli pro stříbro. Jamajka triumfovala naposledy v roce 2015, kdy končila éra Usaina Bolta. Od té doby usilovala o jakoukoli medaili marně, až dnes dosáhla na bronz.

V ženských štafetách se už dvacet let střídají na nejvyšším stupni Spojené státy s Jamajkou. V Budapešti podruhé za sebou triumfovaly Američanky, ale dvě členky stříbrné jamajské štafety rozšířily záviděníhodnou sbírku. Shericka Jacksonová získala jedenáctou a Shelly-Ann Fraserová-Pryceová dokonce šestnáctou medaili na mistrovství světa.

Kipyegonová dokonala běžecký double

Faith Kipyegonová je trojnásobnou mistryní světa v běhu na 1500 metrů. O titul na pětce se ovšem pokoušela poprvé. Vzhledem k tomu, že i na této distanci letos překonala světový rekord, byla hlavní favoritkou na zlato. Tentokrát se jednalo o takticky vedený závod a rozhodovalo se až v závěrečném finiši, kde mohla zužitkovat své rychlostní předpoklady a úspěšně dokonala budapešťský běžecký double v čase 14:53.88. Také Nizozemka Sifan Hassanová nezůstala na tomto MS pouze u jedné medaile. Po bronzu na patnáctce brala v této disciplíně stříbro za 14:54.11. Bronz vybojovala loni stříbrná Keňanka Beatrice Chebetová (14:54.33).

Úspěšná koulařská a tyčkařská obhajoba

Finále mužské tyčky mělo parádní kvalitu. Na hodnotě rovných šesti metrů skákalo ještě pět borců. Pouze dva z nich však byli úspěšní. Svůj titul z Eugene obhájil Švéd Armand Duplantis, jenž si letos zajistil zlato za 610 centimetrů. Stejně jako před rokem v Oregonu, se pak pokoušel o překonání světového rekordu. V tomto ohledu tentokrát ovšem na hodnotě 623 centimetrů úspěšný nebyl, i když zejména poslední dva pokusy byly velmi nadějné. Filipínec Ernest John Obiena zdoláním 600 centimetrů vyrovnal vlastní kontinentální rekord a pověsí si na krk stříbro, čímž si oproti Eugene o jednu příčku polepší. Američan Chris Nilsen s Australanem Kurtisem Marschallem si podělili bronz za 595 centimetrů. Jediným, kdo tak zůstal ze zmiňované pětice bez medaile, byl Francouz Thibaut Collet. Nicméně i on jistě odcházel ze sektoru spokojen, jelikož si skočil velký osobák 590 centimetrů.

Ve finále koulařek dominovala obhájkyně titulu Chase Ealeyová ze Spojených států amerických. Ta hned třikrát překonala hranici 20 metrů, přičemž její nejdelší pokus měřil 20,43 a po roce se mohla těšit z dosažení dalšího zlatého úspěchu. Dvacítku pokořila také stříbrná Sarah Mittonová z Kanady, která zapsala 20,08 a vybojovala svou první medaili na MS. Oproti tomu bronzová Číňanka Lijiao Gong se dostala na stupně vítězů při mistrovství světa už poosmé v řadě. První medaili získala už na MS v Berlíně 2009 a tu zatím svou poslední bere za výkon 19,69.

Kanadská dominance v desetiboji

Mistrovský desetiboj v Budapešti byl pod jasnou nadvládou reprezentantů ze země javorového listu. Světovým šampionem v desetiboji se stal Pierce LePage, jenž navíc svůj triumf ozdobil letošním nejlepším světovým výkonem 8909 bodů, kterým se zařadil na šesté místo historických světových tabulek. Parádní součet poskládal také stříbrný Damian Warner, jehož bodové konto činilo 8804 bodů. Na titul mistra světa si ovšem bude muset opět počkat minimálně dva roky. Momentálně má ve své sbírce dvě stříbra a dva bronzy z MS. Výrazné vylepšení grenadského národního rekordu na 8756 bodů vyneslo bronzovou medaili Lindonu Victorovi

Vládcem půlkařského finále Kanaďan Arop

Finále mužské osmistovky bylo opět o strhujícím finiši. V něm měl nejvíce sil Kanaďan Marco Arop, jenž se poučil ze svých předešlých selhání, když často volil velmi dlouhé závěry a ke konci mu došlo. Tentokrát se parádně vyvezl a nastoupil až 250 metrů před cílem, kterým nakonec proběhl vítězně v čase 1:44.24. Po loňském bronzu se tak může letos těšit ze světového zlata. Stříbro putuje do Keni zásluhou Emmanuela Wanyonyiho (1:44.53) a nejpřekvapivějším medailistou je bronzový Brit Ben Pattison (1:44.83).

(zmk)

FOTO – ČAS/Soňa Maléterová

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here