Home Sport V Chuchli na rovině, v Olomouci parkur

V Chuchli na rovině, v Olomouci parkur

FOTO - ČTK/Michal Kamaryt

»Koně mají rody s erby a pár otěží. Jedni letos běží derby, druzí neběží. Celý den jsi u svých ohrad, kde tě dohoním? Musím to prohrát, srdcem jsi zůstal u koní…« zpívá Věra Martinová. České derby dnes vyhrála díky skvělému finiši klisna Queen of Beaufay vedená žokejem Petrem Foretem, který zvítězil v nejprestižnějším domácím rovinovém dostihu poprvé.

Za ní v elitním dostihu tříletých koní v pražské Velké Chuchli skončili Stronger Together s Milanem Zatloukalem a Darling in Pink s trojnásobným vítězem derby Václavem Janáčkem.

Klisna narozená v Normandii se nenechala strhnout rychlým tempem vedoucích koní a zpočátku se pohybovala až na chvostu šestnáctičlenného startovního pole. Postupně zrychlovala a v posledních metrech se na vnějším okraji dráhy prosadila až k vítězství v druhém dostihu Klasické trojkoruny. Klisna vyhrála České derby naposledy v roce 2018, kdy uspěla Blessed Kiss.

Favorizovaný Ariolo s trojnásobným vítězem derby Jiřím Palíkem obsadil sedmé místo.

Dostihový mítink v Praze-Velké Chuchli:

České derby, rovinový dostih (2400 m, tříletí hřebci a klisny, dotace 1 800 000 Kč):

1. Queen of Beaufay (ž. Foret, tr. Török, stáj DS Pegas), 2. Stronger Together, 3. Darling in Pink. Výrok: boj 3/4 – nos – 2 1/2. Čas: 2:29,14.

Další dostihy:

I. Stratovarius (ž. Šafář) – Imperio – Sunny Star.

II. Worth Choice (ž. Palík) – Lailaho – Manolla.

III. Politicum (ž. Palík) – Mandarin – Pace Man.

IV. Rex of Thunder (ž. Demo) – Wellunca – Sapienti.

VI. Gasparii (ž. Palík) – Lamprey – Gott.

VII. Zaukhan (ž. Sousa Ferreira) – Sea the Night – Gold Shalaa.

VIII. Bartola (ž. Fayos) – Minchir – Gilby.

Aleš Opatrný kraloval v Olomouci

FOTO – ČTK/Luděk Peřina

Hlavní soutěží mezinárodních parkurových závodů J&T BANKA CSI3*-W Olomouc byla Grand Prix započítávaná do Světového poháru. Parkur s výškou 155 centimetrů dokázalo překonat bez trestných bodů pět dvojic, které se tak utkaly na zvýšených překážkách v rozeskakování. Šlo o tři reprezentanty Německa a dva jezdce z České republiky.

Jako první nastupoval do zkráceného parkuru Marek Klus, který s valachem Cardozo 4 nakonec dvakrát chyboval a jeho výkon stačil na pátou příčku. Hned po něm odstartovala obhájkyně loňského vítězství Jörne Spreheová, která tentokrát sedlala teprve devítiletého valacha Bailanda 52. Nevyhnula se jedné chybě a díky rychlému času skončila třetí. Čtyři trestné body za jednu pobořenou překážku zaznamenala i další startující Finja Bormannová v sedle valacha A Crazy Son of Lavinia. Jejich čas byl 37,64, a tak v konečném účtování byla čtvrtá.

Když vstupoval do kolbiště Aleš Opatrný, tak věděl, že pokud dokončí s Forewerem bez penalizace, bude nejhůř druhý. Jeho jízda nebyla nejrychlejší, konkrétně časomíra ukázala hodnotu 37,20, ale posledního startujícího dostala pod určitý tlak. Alexander Müller s klisnou Ohlala 13 od prvních metrů zvolil rychlejší tempo, než měl Opatrný. Nakonec se však chyboval a jen díky nejlepšímu času 36,63 vteřiny skončil druhý.

 (zmk)