Vítkovice deklasovaly Mladou Boleslav a vedou extraligu

Hokejisté Vítkovic se vítězstvím 4:0 nad Mladou Boleslaví vyhoupli do čela extraligové tabulky. Hattrickem zazářil Dominik Lakatoš, který na tři góly v závěru utkání potřeboval pouhých 201 sekund. Dvakrát skóroval do prázdné branky. Vítěznou trefu si připsal ve 44. minutě Marek Kalus. Gólman Aleš Stezka poprvé v sezoně udržel čisté konto.

I proti Boleslavi Vítkovice nastoupily bez amerického kanonýra Muellera. Na jeho střelecké umění mohl dát už ve druhé minutě částečně zapomenout Lindberg, který proskočil mezi beky, ale Novotný v hostující brance zakročil betonem.

Góly padaly až ve třetí části hry. Nenápadné Gewieseho nahození od modré čáry po Kalusově teči před brankou proklouzlo za záda Novotného a Vítkovice od 44. minuty vedly.

Hosté potom zabrali a dotírali na brankáře Stezku. Ten měl napilno hlavně v boleslavské přesilovce, ale pokusy Aberga i Kousala dokázal pochytat. Patrně klíčové zákroky předvedl v 54. minutě Stezka proti Kousalovi, který se zblízka opakovaně neprosadil.

Střeleckému zmaru hostů zasadil definitivní knokaut Lakatoš, jenž se v 57. minutě protáhl podél mantinelu a ranou pod lapačku překonal Novotného. Pak hosté při vyloučení Kriegera ještě zkusili odvolat gólmana, do prázdné branky se však opět trefil Lakatoš. A protože Boleslav i za stavu 0:3 bez gólmana pokračovala, mohl Lakatoš 36 sekund před koncem zkompletovat bleskový hattrick.

»Výborný soupeř, asi nejlépe bruslící mužstvo v extralize. Dostali jsme se do tutové šance ve druhé minutě, ale od té doby byla Boleslav lepší a dělala nám problémy svým pohybem. Těžko jsme se s tím srovnávali. Doufali jsme, že se tohle tempo nedá udržet šedesát minut. Pro nás bylo strašně důležité, že jsme to udrželi na nulu. Pak to bylo o prvním gólu a byli jsme to my, komu se povedlo ho vstřelit. Ale závěr jsme pak odehráli parádně. Kluky musím pochválit, samozřejmě nás skvěle držel Stezka,« radoval se kouč Vítkovic Miloš Holaň.

»Hořké utkání. Nemyslím si, že bychom byli horší, naopak si myslím, že jsme dvě třetiny byli lepším týmem. Bohužel dvě minuty naší pasivity ve třetí třetině nás stály gól na 0:1, pak další chyba a druhý gól. Vítkovicím to tam napadalo. Snažili jsme se a tlačili, ale Vítkovice velmi dobře bránily a gólman jim to pochytal. Dva góly do prázdné, to už se stává,« připojil boleslavský Ladislav Čihák.

Třinec se lepší, znovu vyhrál

Hokejisté mistrovského Třince zvítězili v Kladně 2:1 a po úvodní sérii čtyř porážek podruhé za sebou uspěli. V 50. minutě o tom rozhodl v přesilové hře polský útočník Aron Chmielewski, gól a asistenci si připsal Daniel Voženílek. Rytíři poprvé v sezoně nebodovali a nenavázali na poslední tři výhry.

»První třetina byla vyrovnaná. Nám se podařilo ujet v oslabení a dostali jsme se do vedení. To nás nakoplo do druhé třetiny. Tam se zápas lámal, vypracovali jsme si poměrně dost šanci, akorát jsme je nevyužili. Ve třetí třetině Třinec využil přesilovku. My jsme nastřelili tyčku, proto jsme bez bodu,« řekl kladenský kouč Jiří Burger. »Byl to těžký zápas a my jsme opravdu rádi za body, protože Kladno ukázalo, proč je tam, kde je. Hlavní v první polovině zápasu jsme byli slabším týmem. I proto jsou to pro nás důležité body,« kontroval třinecký asistent Vladimír Országh.

Liberec: prodlužování i v šestém duelu

Plzeň vyhrála na ledě Liberce 3:2 v prodloužení a po sérii čtyř porážek se podruhé za sebou radovala z vítězství. Utkání rozhodl v čase 60:35 svým druhým gólem obránce Petr Zámorský. Liberec hrál pošesté za sebou prodloužení, připsal si ale třetí porážku v řadě. Škoda v utkání vedla po dvou třetinách už 2:0, domácí Liberec ale díky zlepšenému výkonu ve třetí části vyrovnal. I pošesté v sezoně se tak zápas Bílých Tygrů musel prodlužovat.

»První třetina byla z naší strany velmi špatná. Také ve druhé části se nám příliš nedařilo a nechali jsme si soupeře odskočit do vedení 2:0. Hosté hráli velmi dobře a urputně do defenzivy, my se navíc hodně trápíme v koncovce. Až ve třetí třetině jsme se dostali zpátky do zápasu. Minimálně první polovina zápasu nás ale stála lepší výsledek,« zhodnotil duel liberecký trenér Patrik Augusta.

»Do utkání jsme vstoupili velmi dobře a aktivně. Chtěli jsme hrát agresivní hokej, máme hodně bruslivé mužstvo. Ve druhé třetině jsme byli zbytečně vylučovaní a o přestávce jsme hráče nabádali, aby se toho vyvarovali. To se nám ale příliš nepovedlo a přesilovkami jsme dostali Liberec zpět do hry. Nakonec jsme rádi za vítězství a dva body bereme,« dodal plzeňský lodivod Petr Kořínek.

* * *

Bílí Tygři Liberec – HC Škoda Plzeň 2:3 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 45. Bulíř (Birner), 54. Flynn (J. Vlach, A. Najman) -12. Zámorský (Rekonen, Kodýtek), 25. Mertl (Zámorský, Budík), 61. Zámorský (Schleiss). Rozhodčí: R. Šír, Cabák – Klouček, Hnát. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:0. Diváci: 3432.

HC Vítkovice Ridera – BK Mladá Boleslav 4:0 (0:0, 0:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 44. Kalus (Gewiese, Mikuš), 57. Lakatoš, 58. Lakatoš (Dej, Mikuš), 60. Lakatoš (Dej). Rozhodčí: Kika, Obadal – Axman, Synek. Vyloučení: 4:3. Bez využití. V oslabení: 2:0. Diváci: 5025.

Rytíři Kladno – HC Oceláři Třinec 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Klepiš (Filip) – 34. D. Voženílek (M. Růžička, Marcinko), 50. Chmielewski (D. Voženílek, M. Roman). Rozhodčí: Micka, Šindel – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3532.