Home Zahraničí V Británii se nejspíš schyluje k největší stávce zdravotních sester v historii

V Británii se nejspíš schyluje k největší stávce zdravotních sester v historii

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Kvůli sporu o mzdy se v Británii podle zdrojů z odborového svazu zdravotnického personálu Royal College of Nursing (RCN) velká většina sester vyslovila pro stávku. Konečné výsledky hlasování by měl svaz zveřejnit v příštích dnech. Pokud by se protest uskutečnil, neměl by narušit urgentní zdravotní péči. Informovala o tom dnes BBC.

Svaz RCN svým zhruba 300 000 členů stávku doporučil. Vláda upozornila, že má pro případ stávky připravena funkční nouzová opatření. Zároveň ale vyzvala zdravotní sestry, aby pečlivě zvážily možné dopady protestní akce na pacienty. »Stejně jako za sestry budeme stávkovat i za pacienty. Máme jejich podporu,« uvedla nicméně generální tajemnice a výkonná ředitelka RCN Pat Cullenová.

RCN požaduje zvýšení mezd, jehož rozsah by byl o pět procentních bodů vyšší než inflace měřená indexem maloobchodních cen, která nyní přesahuje 12 procent. Ve Spojeném království ale takto výrazné zvýšení mezd zatím nikde nenabídli.

Svaz upozorňuje, že průměrná mzda sester v období mezi lety 2011 a 2021 reálně klesla o šest procent. V Anglii nyní mzdy pro začínající sestry nepatrně přesahují 27 000 liber (zhruba 750 000 Kč) ročně a u nejzkušenějších sester činí téměř 55 000 liber (asi 1,5 milionu Kč) ročně.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here