Home Zahraničí Britský šéf obrany potvrdil zničení tanku Challenger 2, další už Ukrajinci nedostanou

Britský šéf obrany potvrdil zničení tanku Challenger 2, další už Ukrajinci nedostanou

Challenger 2 FOTO - wikipedia/Graeme Main

Britský ministr obrany Grant Shapps potvrdil, že na Ukrajině byl zničen britský bojový tank Challenger 2. Jedná se o první takový incident za téměř 30 let provozu tohoto modelu.

»Mohu potvrdit, že je to správně. Pokud je nám známo, může jít o první ztrátu,« řekl Shapps pro Sky News a vysvětlil, že tank byl zasažen ruským dělostřelectvem.

»Ukrajině jsme darovali 14 těchto tanků Challenger 2. Uznáváme, že ve válečné zóně může dojít k materiálním ztrátám,« řekl Shapps a dodal, že Londýn neplánuje vozidlo nahradit.

Dříve deník The Guardian uvedl, že v roce 2003 byl v Iráku zasažen pouze jeden takový tank, který vstoupil do bojů v roce 1994, ale tento tank byl zničen při přátelské palbě, nikoli při nepřátelském útoku. Zpráva mezitím poukazuje na to, že takovou statistiku lze vysvětlit malým počtem vyrobených tanků a jejich zřídkavým nasazením.

Celkem Londýn letos dodal Kyjevu 14 tanků Challenger 2. Samotná Velká Británie má 213 tanků tohoto typu. Přitom podle informací prezentovaných v březnu v britském parlamentu je pouze 157 vozidel bojeschopných. Pouze jedna země, nepočítaje Velkou Británii a Ukrajinu, používá tanky Challenger 2 – Omán.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here