Home Zahraničí Čína vyzývá USA, aby pečlivě zvážily zákaz investic

Čína vyzývá USA, aby pečlivě zvážily zákaz investic

FOTO - CFP

Čínské rady pro mezinárodní obchod vyzvaly Spojené státy, aby respektovaly zákony tržního hospodářství a zásady spravedlivé hospodářské soutěže a aby pečlivě zvážily příslušná pravidla, protože americká vláda plánuje omezit nové investice do citlivých technologií v Číně.

Čínská rada pro podporu mezinárodního obchodu (CCPIT) a Čínská komora mezinárodního obchodu (CCOIC) varovaly, že zákaz investic ohrozí běžnou obchodní výměnu mezi oběma zeměmi, jakož i bezpečnost a stabilitu globálního průmyslového řetězce.

»Zákaz investic rozostřil a rozšířil subjekty, předměty a typy transakcí omezených investic a zavedl nevybíravý dohled nad investicemi pro civilní i vojenské účely,« uvedl mluvčí CCPIT a dodal, že tento přístup zvýší rizika a náklady na dodržování předpisů, vytvoří obrovskou nejistotu a poškodí současný průmyslový řetězec, který je vysoce závislý na globální dělbě práce a spolupráci.

Americký prezident Joe Biden podepsal 9. srpna exekutivní příkaz, který zakazuje americké investice do čínských subjektů zabývajících se polovodiči, mikroelektronikou, kvantovými informačními technologiemi a některými systémy umělé inteligence.

V pátek se měla uzavřít 45denní lhůta pro veřejné připomínky k příslušným pravidlům.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here