Konflikt na Blízkém východě: Mediální manipulace a komplex dezinformací

Izraelsko-palestinský konflikt je opět v centru celosvětové pozornosti a role západních médií při utváření veřejného mínění a vnímání tohoto vleklého boje je pod drobnohledem. Izraelská vláda a palestinské vedení, každé s podporou svých ozvěn, předkládají vlastní verzi událostí a perspektiv. Úloha velké části západních médií se však v této souvislosti často stává předmětem sporu, neboť někteří tvrdí, že ne vždy poskytovala spravedlivý a objektivní obraz situace. Abhishek G. Bhaya, starší mezinárodní redaktor CGTN, hovořil o tomto tématu s britskou nezávislou investigativní novinářkou Vanessou Beeleyovou, která působí v Damašku v Sýrii a která se intenzivně věnuje práci na Blízkém východě a přináší reportáže z konfliktních oblastí v Sýrii, Egyptě, Iráku, Palestině a Jemenu.

Jak vnímáte informování o probíhajícím izraelsko-palestinském konfliktu v západních médiích?

V posledních dvaceti letech jsme v západní Asii neustále svědky ochrany západního spojence v regionu, kterým jsou izraelští osadníci. Ti jsou převážně řízeni sionistickou krajně pravicovou extremistickou vládou, kterou média před dvěma týdny označovala za krajně pravicovou a extremistickou a varovala před výbuchem ze strany Palestinců kvůli množství perzekucí, provokací, které vláda provádí, včetně pokračujícího obléhání pásma Gazy – pásma země o rozloze 40 krát 12 kilometrů -, které je fakticky koncentračním táborem.

Média varovala před blížícím se povstáním, a když k němu došlo, najednou ho popisují jako »nevyprovokované«, odsuzují palestinský odpor a operaci označují za »teroristický útok«. Je mi tedy zcela jasné, že to, co nyní vidíme, je trvalé propojení mezi médii a západní a izraelskou zahraniční politikou.

Velká část západních médií je obviňována ze zaujatosti a někdy dokonce z vedení propagandistické kampaně, která má vyhovovat jednostrannému příběhu. Můžete se s námi podělit o svůj pohled na základní příčiny této zaujatosti médií a šíření dezinformací v těchto konfliktních oblastech na Blízkém východě?

Nejen média, ale i celý dezinformační komplex, který se snaží ospravedlnit globalistickou agresi vedenou USA, Velkou Británií a EU a jejich různými aliancemi po celém světě. Média tedy již nemluví pravdu vůči mocným, ale chrání je před pravdou.

Vrátíme-li se k první invazi do Iráku, viděli jsme příběh o »inkubátorech«, který ve vnímání západní veřejnosti ospravedlnil potřebu invaze. V Libyi jsme například viděli příběhy o znásilnění v Benghází. V Afghánistánu Západ vstoupil do Afghánistánu, aby chránil práva žen. Podívejte se na Afghánistán nyní, kde jsou práva žen?

Podíváme-li se na druhou invazi a likvidaci velké části Iráku a jeho kolonizaci, bylo to na základě (obvinění, že Irák vlastní) zbraně hromadného ničení, což je prokazatelně zdiskreditovaný příběh. Ale na tom nezáleží, média v podstatě vymazávají jakékoli zpochybnění dominantního narativu, aby posloužila americké zahraniční politice.

V Sýrii máme (obvinění z) držení zbraní hromadného ničení, tedy chemických útoků, které byly analytiky hlasitě vyvráceny, včetně chemického útoku v Dúmě v roce 2018. Kontext je však zcela zamlžován tradičními médii na Západě, aby byly chráněny globalistické ambice a globalistické agendy.

V současném konfliktu jsme také byli svědky toho, jak se virálně rozšířilo děsivé a nepodložené tvrzení zřejmě náhodného izraelského vojáka, který obvinil Hamás z uřezávání hlav dětem, přičemž tuto falešnou zprávu posílil dokonce i americký prezident Joe Biden. Bílý dům musel později vydat vysvětlení. Co si o tomto incidentu myslíte konkrétně vy? A všímáte si v takové dezinformační kampani nějakého vzorce?

Rozhodně. Jde o to, že všechny tyto narativy byly mainstreamovými médii vytlačeny velmi brzy, během prvních 24 hodin operace. A jejich cílem je vlastně donutit lidi, aby se unáhlili v úsudku. Takže téměř okamžitě položily základy narativu. Takže vytvářejí základy toho, že Hamás je teroristická organizace, která stíná hlavy dětem, znásilňuje ženy, zabíjí nevinné účastníky večírků atd.

A teprve po čase se dočkáme odvolání, která jsou však ve srovnání se zesílením původních očerňujících narativů proti jedné frakci velmi tlumená. A samozřejmě byl odvolán narativ o [uříznutí hlavy] dítěte, byl odvolán narativ o znásilnění. Ale žádný z těchto kontextů není uveden. Jak jsem řekla, když je příběh odvolán, není toto odvolání nijak umocněno. Takže se stane, že původní propaganda získává na síle a zůstává v povědomí lidí. Zůstává v povědomí veřejnosti, protože média tu nejsou od toho, aby vzdělávala, média jsou tu od toho, aby manipulovala.

Ve stejné linii jsme také viděli dvě protichůdná tvrzení o bombardování baptistické nemocnice v Gaze, při němž zahynuly stovky civilistů včetně dětí. Neměly by USA a Západ spíše než podporu pouze jedné strany požadovat mezinárodní vyšetření tohoto ohavného útoku?

Samozřejmě, že by měly. Víte, kdykoli vstoupí do konfliktu, ať už v zastoupení, nebo přímo, od války v Iráku v roce 2003 mají Spojené státy stále menší snahu nasazovat své vlastní vojáky, ale spíše využívají své zástupné teroristy.

A velmi podobnou situaci máme i v případě příběhu s baptistickou nemocnicí. dokonce i mainstreamová média zpočátku tvrdila, že není možné, aby to byla palestinská raketa, že by nezpůsobila tak velké škody a tolik obětí, a my víme, že IDF (Izraelské obranné síly) dříve bombardovaly nemocnice při každé jednotlivé agresi proti enklávě Gazy. Vždyť i Hananya Naftali (významný proizraelský vlivný činitel) převzal odpovědnost za to, že Izrael bombardoval oblast kolem nemocnice. A pak jsme najednou začali zaznamenávat obrat.

Znovu ale připomínám, že jsme to viděli při každé předchozí izraelské agresi. Média vytvářejí dostatečný zmatek a všichni se dohadují, kdo nese odpovědnost. A tím odvádějí pozornost od dalších zvěrstev, která Izrael páchá pod rouškou tohoto mezinárodního sporu, který probíhá v médiích a v takzvaném mezinárodním společenství.

To je velmi známá taktika jak ze strany Izraele, tak ze strany Západu, kterou podporují alianční média. V dnešní době nevnímám média na Západě jako nezávislý subjekt. Jsou napojena na zpravodajské služby, bezpečnostní agentury a vládu. A jak jsem řekla, jsou těmito agenturami v podstatě zcela kontrolována.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy