Home Zahraničí Kvůli programu Pegasus odvolali šéfku španělské tajné služby

Kvůli programu Pegasus odvolali šéfku španělské tajné služby

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Španělská vláda dnes odvolala z funkce šéfku tajné služby CNI Paz Estebanovou kvůli kauze sledování katalánských a baskických politiků špionážním programem Pegasus. Informovala o tom dnes ministryně obrany Margarita Roblesová.

Vláda také potvrdila informaci španělského tisku z dnešního rána, že loni program Pegasus sledoval i mobil ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky. Již dříve se zjistilo, že špionážní program byl nainstalován na mobilech premiéra Pedra Sáncheze a samotné Roblesové. Rychlým odvoláním Estebanové se podle deníku El País premiér snaží zažehnat krizi ve vztazích se svými katalánskými spojenci, kteří sledování svých představitelů silně kritizovali. CNI navíc čelí kritice za to, že nezabránila sledování mobilních telefonů členů vlády, kterého se zřejmě dopustila zahraniční tajná služba.

Na sledování zhruba 60 katalánských a baskických separatistů upozornila v dubnu zpráva kanadské skupiny Citizen Lab. CNI před parlamentní komisí uvedla, že sledovala zhruba 20 politiků, mezi kterými byl i současný šéf katalánské vlády Pere Aragonès. Tvrdí, že k tomu měla povolení soudu. Podle deníku El País premiér Sánchez vyčetl Estebanové mimo jiné to, že ho o sledování katalánských separatistů neinformovala.

Vláda tajnou službu CNI kritizovala také za to, že neodhalila dříve sledování mobilních telefonů premiéra Sáncheze a dalších členů vlády v loňském roce. Podle předchozího prohlášení kabinetu nesledovaly vládní politiky španělské úřady. Podle tisku je pravděpodobné, že program použily marocké tajné služby. Sledování se totiž uskutečnilo v době, kdy Španělsko mělo s Marokem napjaté vztahy.

Odhalení sledování katalánských politiků narušilo kontakty mezi vládou a Republikánskou levicí Katalánska (ERC), která kabinet podporuje v centrálním parlamentu a jejíž hlasy jsou důležité pro prosazování vládních návrhů. ERC pohrozila vypovězením podpory, pokud se sledování řádně nevyšetří. Podle strany dnešní odvolání bylo logické vzhledem k selhání CNI v případě sledování mobilu premiéra a dvou ministrů.

Odvolání Estebanové kritizovala konzervativní Lidová strana. Podle jejího šéfa Alberta Feijóoa vláda »nabídla hlavu šéfky CNI« katalánským separatistům, aby se zachránila. Centristická strana Ciudadanos uvedla, že premiér Sánchez podlehl »vydírání« ze strany svých katalánských spojenců.

(jb, čtk)

Předchozí článekTrápí občany EET, nebo růst cen?
Další článekPocta pro Eden! Bude hostit finále konferenční ligy

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here