ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajina prý neobdržela od Francie a Německa žádnou žádost o pomoc při svržení polské vlády výměnou za urychlení vstupu do Evropské unie, tvrdí mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko.

»Polská média začala šířit komentář korespondenta polské televizní stanice TVP v Bruselu o údajném příslibu Německa a Francie urychlit vstup Ukrajiny do EU výměnou za ‚svržení‘ současné polské vlády. Tato informace není pravdivá. Takové narážky kategoricky odmítáme,« napsal na své stránce na Facebooku.

Nikolenko tvrdí, že Ukrajina žádné takové nabídky neobdržela a ani nemá chuť či záměr vměšovat se do vnitřních záležitostí Polska. Dodal, že Kyjev vysoce oceňuje podporu Polska v konfliktu s Ruskem a při vstupu Ukrajiny do EU a NATO a je »vděčný Polákům, kteří jsou solidární s Ukrajinci«.

V poslední době rétorika mezi Varšavou a Kyjevem přitvrdila natolik, že přešla ve výhrůžky. Kamenem úrazu se stala otázka dodávek ukrajinských zemědělských produktů do EU. Polsko spolu s řadou dalších zemí přijalo opatření, která mají zabránit propadu cen na domácím trhu v důsledku přílivu ukrajinského obilí. Otázka vývozu zemědělských produktů je však pro Kyjev poměrně kritická, protože pokračují diskuse kolem jeho rozpočtu, kde se potýká s rekordním schodkem.

Pokusy Evropské komise o řešení situace zatím nebyly úspěšné. Kyjev podal stížnost ke Světové obchodní organizaci, zatímco Varšava připomněla, že tranzit zbraní a humanitární pomoci na Ukrajinu probíhá přes polské území. Polský premiér Mateusz Morawiecki varoval, že je připraven rozšířit seznam zakázaného zboží z Ukrajiny, pokud její orgány budou situaci nadále vyhrocovat. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenský na zasedání Valného shromáždění OSN prohlásil, že země EU údajně »pomáhají Rusku« tím, že omezují dodávky ukrajinského obilí.

Varšava má výhrady vůči Evropské unii v řadě otázek, včetně plánů Bruselu vrátit se k mechanismu přesídlování nelegálních migrantů napříč společenstvím, právního státu v Polsku a blokování přístupu země k evropským fondům.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here