Orbán přirovnal plány EU k Hitlerovým plánům na ovládnutí světa

Maďarský premiér Orbán znovu a znovu brojí proti »bruselským byrokratům«, ale nyní jde ještě o krok dál: staví evropskou myšlenku na roveň Hitlerovým plánům na ovládnutí světa, uvedl německý server NTV.

Maďarský premiér Viktor Orbán přirovnal projekt evropského sjednocení EU k plánům Adolfa Hitlera na ovládnutí světa. »Již od konce Římské říše existovala snaha o její obnovení na svém území,« řekl v západomaďarském městě Veszprém.

»Byzanc, Karel Veliký, německý císař Ota, Napoleon a Hitler – ti všichni snili, každý na jiném základě, o evropské jednotě. Dnes tomu není jinak,« uvedl Orbán. »Nezávislá národní existence a idea impéria jsou přítomny současně. Národní kultura a evropské hodnoty. Suverenita a – jak říkají v Bruselu – ‚stále užší unie‘, která má být vytvořena – se nachází v preambuli Lisabonské základní smlouvy EU, která platí pro všechny členské státy,« připomněl Orbán.

Maďarsko vstoupilo do EU v roce 2004. Orbán, který od roku 2010 vládne ve své zemi, opakovaně bojuje proti závazkům vyplývajícím z členství v EU, například v oblasti azylové politiky nebo takzvaného právního státu. Zároveň jsou pro Maďarsko zmrazeny mnohé prostředky z Evropské unie.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy