Pentagon: Posílení ukrajinského letectva by si vyžádalo roky a miliardy dolarů

Posílení ukrajinského letectva by trvalo několik let a vyžádalo by si mnohamiliardové investice ze strany Západu, prohlásil generál Mark Milley, předseda Výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA.

»Stačí si udělat rychlé matematické cvičení: 10 stíhaček F-16 stojí 2 miliardy dolarů. Mezitím mají Rusové stovky letadel čtvrté a páté generace. Výcvik ukrajinských pilotů bude trvat roky. Roky bude trvat údržba vybavení. Roky na vytvoření takové finanční podpory, která je nutná k realizaci takových projektů. Mluvíme o mnohem více miliardách dolarů, než kolik jich již bylo Západem vygenerováno,« řekl Milley.

Hovořil na tiskové konferenci Pentagonu po pravidelném zasedání Západem zřízené mnohostranné kontaktní skupiny koordinující dodávky zbraní a vojenského vybavení Kyjevu. Zasedání se konalo prostřednictvím videospojení.

Z Milleyho pohledu není posílení ukrajinského letectva v současné fázi prioritou. »Klíčovým bodem je soustředit se na protivzdušnou obranu, na blokování a opotřebování ruských vojsk prostřednictvím dělostřelectva – jak dálkového, tak i boje zblízka, a pak přijdou na řadu ženisté a odminovací zařízení. To je to, co potřebují,« řekl šéf NSC.

»Oni (ukrajinské úřady) to chtějí. Žádají o to. Když mluvím se Zálužným, žádá to,« dodal Milley.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy