Home Zahraničí Pět aktuálních geopolitických témat na ruském armádním fóru

Pět aktuálních geopolitických témat na ruském armádním fóru

Mezinárodní vojensko-technické fórum »Armáda – 2023«, které organizuje Ministerstvo obrany Ruské federace, probíhá v těchto dnech (14. – 20. srpna) ve výstavním areálu Park Patriot a v dalších sousedních armádních prostorách a na cvičištích. Je zde mnoho otevřených i uzavřených jednání týkajících se různých aktuálních otázek.

Jedno z významných uzavřených jednání bylo právě u kulatého stolu, jehož pořadatelem bylo Centrum pro studium mezinárodního práva a integrace (CILIS). Téma »Společný právní prostor ŠOS a BRIX: Současná realita a perspektivy vývoje«, je bezesporu vysoce aktuální. Jednání proběhlo za účasti zástupců řady zemí BRICS a ŠOS (Šanghajskou organizací pro spolupráci) a přeních odborníků na geopolitické a mezinárodně právní otázky. Za všechny jmenujme doc. JUDr. Jelenu Zinověvovovou, doc. JUDr. Gafura Mansurova, PhDr. Araika Stěpanjana, profesora JUDr. Sergeje Děktjareva.

Tito přední odborníci na mezinárodní politiku a právo se ve svých vystoupeních věnovali několika zásadním tématům, jako je potenciál ŠOS a BRICS v boji proti projevům terorismu a extremismu, finanční a ekonomická nezávislost státu v moderních podmínkách, problematika vytvoření jednotného platebního systému a jeho role při zajištění finanční stability členských států ŠOS a BRICS, sjednocení legislativy jako hnací síla ekonomického rozvoje. Právní úprava zvláštních ekonomických zón a území pokročilého rozvoje a nakonec i téma umělá inteligence jako hrozba pro mezinárodní bezpečnost, perspektivy mezinárodněprávní regulace rozvoje systémů umělé inteligence.

Vystupující fakticky zrekapitulovali procesy, které vedly k akceleraci vzniku multipolárního světa. Velký zájem byl také ze strany hostů, zejména z například od opozičních představitelů z Finska, kteří zde také vystoupili.

(brom)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here