Home Zahraničí Počet žádostí o azyl v Evropě vzrostl v první polovině roku téměř...

Počet žádostí o azyl v Evropě vzrostl v první polovině roku téměř o třetinu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Počet žádostí o status uprchlíka v zemích Evropské unie a také v Norsku a Švýcarsku se v první polovině roku 2023 zvýšil téměř o třetinu. Vyplývá to z údajů Agentury EU pro azyl (EUAA).

Podle informací EUAA, které se objevily k dispozici agentuře Agence France-Presse (AFP), se počet žádostí o azyl registrovaných v EU, Norsku a Švýcarsku v první polovině letošního roku zvýšil o 28 % na 519 tisíc žádostí ve srovnání se stejným obdobím roku 2022. Jedná se o nejvyšší číslo od evropské migrační krize v letech 2015-2016, upřesňuje zpráva. Agentura odhaduje, že »pokud budou současné trendy pokračovat, mohl by počet žádostí do konce roku přesáhnout jeden milion«.

Agentura konstatuje, že přibližně 41 % žádostí bylo uspokojeno. Hlavními žadateli byli občané Sýrie, Afghánistánu, Venezuely, Turecka a Kolumbie, ti tvořili 44 % žádostí. Nejvíce žádostí – 30 % z celkového počtu – podalo Německo, Španělsko (17 %) a Francie (16 %). Počet případů čekajících na rozhodnutí v důsledku zvýšeného migračního tlaku se oproti loňskému roku zvýšil o 34 %, dodala EUAA.

V letech 2015-2016 čelila Evropa nejhorší migrační krizi za poslední desetiletí. Evropské země zaplavila vlna migrantů z afrických a blízkovýchodních států. Podle údajů agentury AFP dosáhl počet žádostí o azyl v Evropě v roce 2015 1,3 milionu a v roce 2016 1,2 milionu, přičemž v roce 2022 bylo podáno 994 945 žádostí.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here