Home Zahraničí Ruští občané nemají utíkat před mobilizací, vzkázaly pobaltské země

Ruští občané nemají utíkat před mobilizací, vzkázaly pobaltské země

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Litva, Lotyšsko a Estonsko nebudou poskytovat útočiště ruským občanům, kteří se budou chtít vyhnout vyhlášené mobilizaci. S odvoláním na ministerstva zahraničí trojice pobaltských zemí hraničících s Ruskem o tom dnes informovala agentura Reuters.

Lotyšsko nebude vydávat humanitární ani jiné druhy víz ruským občanům prchajícím před mobilizací a nezmění ani stávající omezení vstupu do Lotyšska pro ruské občany, oznámil na Twitteru lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Pobaltské státy a Polsko začátkem týdne začaly odmítat ruské turisty s odůvodněním, že by neměli cestovat, když jejich země válčí s Ukrajinou.

Šéf lotyšské diplomacie dále zdůraznil, že jeho země musí co nejvíce podporovat Ukrajinu. V souvislosti s ruskou mobilizací se bude Lotyšsko radit o společném postupu se spojenci a partnery.

»Odmítnutí plnění občanských povinností v Rusku (…) nepředstavuje dostatečný důvod pro udělení azylu v jiné zemi,« sdělil agentuře Reuters estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu.

Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas na Facebooku oznámil, že Litva zvýšila úroveň připravenosti armádních sil rychlé reakce, aby »zabránila jakýmkoli provokacím z ruské strany«. »Protože mobilizace Ruska bude provedena i v Kaliningradské oblasti v našem sousedství, nemůže Litva jen přihlížet,« napsal Anušauskas.

(čtk)

Předchozí článekStrom roku 2022. Titul získala třísetletá hrušeň hnilička z Příbramska
Další článekBidenovo tvrzení o covidu čelí těžké kritice

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here