Home Zahraničí Švýcaři nehodlají vydat zmrazená ruská aktiva na »obnovu« Ukrajiny

Švýcaři nehodlají vydat zmrazená ruská aktiva na »obnovu« Ukrajiny

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti a policie vydalo prohlášení, podle něhož by požadovaná konfiskace soukromého ruského majetku byla v rozporu s ústavou země a platným právním řádem. Rozhodnutí roztrpčilo šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou.

Podle švýcarského státního sekretariátu pro hospodářské záležitosti zablokoval Bern ruská aktiva v celkové hodnotě 7,5 miliardy švýcarských franků (8,1 mld. USD) a 15 nemovitostí. Ustavená pracovní skupina nicméně po posouzení všech aspektů uvedla, že konfiskace »legálně nabytého soukromého majetku bez náhrady není podle švýcarského práva možná«.

»Na pozadí mezinárodních návrhů na využití zmrazeného ruského majetku k obnově Ukrajiny požádala Spolková rada (švýcarská vláda – pozn. TASS) o formální objasnění právního základu pro případné takové kroky. Pracovní skupina vedená švýcarským ministerstvem spravedlnosti a policie dospěla k závěru, že konfiskace soukromého ruského majetku by narušila federální ústavu a stávající právní řád,« uvádí se ve zveřejněném textu.

»Jsem zklamaná. Ano, jsem, protože si nelze představit, že mezinárodní společenství obnoví Ukrajinu a Rusko se na tom nebude podílet,« rozhořčeně prohlásila von der Leyenová v rozhovoru pro televizní kanál CNBC na okraj sobotní bezpečnostní konference v Mnichově.

(ici, TASS)

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

1 KOMENTÁŘ

  1. Podle mne von der Leyenová nařizuje švýcarským bankéřům aby se dopustili trestného činu zpronevěry, případně loupeže a uloupené peníze jí předali
    Část peněz uloupených Rusům by pravděpodobně předala těm, kdo se dostali k moci upalováním a ubíjením policistů a těm,kdo je řídí .
    Co si ta ženská o sobě myslí že je ? Erdogan ji ukázal že její místo je na válendě

Comments are closed.