Home Zahraničí Ukrajina může kvůli úderům na Moskvu ztratit podporu Západu

Ukrajina může kvůli úderům na Moskvu ztratit podporu Západu

Dron MQ-9 Reaper ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Ukrajina riskuje ztrátu podpory Západu, pokud se bude nadále pokoušet o údery bezpilotních letounů na cíle v Moskvě. Tento názor vyjádřil bývalý generální ředitel londýnského Spojeného královského institutu pro bezpečnostní a obranná studia a vojenský expert Michael Clarke.

»Jdou proti větru. A pokud ztratí podporu Západu, prohrají válku,« uvedl pro televizi Sky News. Podle Clarkea jsou útoky dronů součástí ukrajinské protiofenzívy, která »již začala«.

Analytik vyslovil názor, že západní představitelé jsou ochotni snášet ukrajinské útoky na ropné rafinerie hluboko v Rusku, ale údery proti Moskvě dávají Rusku důvod považovat se za oběť agrese. Clark poznamenal, že ačkoli Ukrajina při takových útocích nemusí používat západní zbraně, situace staví »západní představitele do velmi choulostivé situace«. Již dříve kyjevské úřady ujistily americké úřady o tom, že odmítají použít zbraně dodané Západem k úderům na ruské území.

Ukrajinské bezpilotní letouny zaútočily na Moskvu a Moskevskou oblast v úterý ráno. Podle ruského ministerstva obrany se útoku zúčastnilo osm dronů, z nichž pět bylo sestřeleno a zbývající tři byly potlačeny elektronickým bojem. Dva lidé vyhledali v Moskvě lékařskou pomoc, hospitalizaci nevyžadovali. Několik budov utrpělo menší škody.

Britský ministr zahraničí James Cleverly v komentáři k útoku dronů na Moskvu uvedl, že Ukrajina má právo podnikat útoky proti Rusku mimo své území. Tisková mluvčí Bílého domu Karin Jean-Pierrová zase uvedla, že administrativa Spojených států nepodporuje útoky Ukrajiny »uvnitř Ruska«.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here