Home Zahraničí Více než 1600 řidičů autobusů v Londýně stávkuje kvůli mzdám

Více než 1600 řidičů autobusů v Londýně stávkuje kvůli mzdám

FOTO - ČTK/AP

Do dvoudenní stávky kvůli sporu o mzdy dnes vstoupilo více než 1600 řidičů autobusové společnosti London United. Stávka zasáhne 63 linek, které tvoří asi deset procent autobusové sítě, většinou v západní a jihozápadní části Londýna, a dotýká se i účastníků karnevalu v Notting Hillu. Oznámila to odborová organizace.

Je to již druhá stávka v tomto měsíci, první se uskutečnila 19. a 20. srpna. Provoz autobusů by měl být znovu plně obnoven v úterý ráno v šest hodin.

Podle odborového svazu Unite je důvodem stávky to, že zaměstnancům bylo nabídnuto zvýšení mezd pro rok 2022 pouze o 3,6 procenta a o 4,2 procenta pro příští rok. To ve skutečnosti znamená snížení mezd, protože reálná míra inflace činí 12,3 procenta. Šéfka odborového svazu Sharon Grahamová uvedla, že francouzská firma RATP, která vlastní London United, je »neuvěřitelně bohatá« a může si dovolit důstojné zvýšení mezd zaměstnancům, avšak odmítá to.

Mluvčí RATP uvedl, že společnost je odhodlána spor co nejdříve vyřešit a vyzvala odbory, aby se vrátily k jednání, uvedl ve své zprávě server nationalworld.com.

(jb, čtk) 

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here