Home Zahraničí Veřejný dluh USA poprvé překročil 33 bilionů dolarů

Veřejný dluh USA poprvé překročil 33 bilionů dolarů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Veřejný dluh Spojených států poprvé překročil hranici 33 bilionů dolarů, vyplývá z informací zveřejněných americkým ministerstvem financí.

V databázi na internetových stránkách ministerstva financí je v kolonce »celkový veřejný dluh« k 18. září uvedena částka 33,04 bilionu dolarů. Jedná se o rekordní hodnotu státního dluhu USA. Dne 16. června překročil hranici 32 bilionů dolarů.

V lednu byl překročen zákonem stanovený strop státního dluhu USA ve výši 31,4 bilionu dolarů. Poté bylo ministerstvo financí země nuceno použít mimořádná opatření, aby mohlo pokračovat ve svých finančních operacích. V posledních měsících americká administrativa naléhala na Kongres, aby dluhový limit zvýšil. Republikáni ovládající Sněmovnu reprezentantů souhlasili se zvýšením dluhového stropu, ale za podmínky výrazného snížení rozpočtových výdajů.

Dne 3. června americký prezident Joe Biden podepsal Kongresem dříve schválený zákon o zvýšení stropu státního dluhu. Limitu bude nyní dosaženo 2. ledna 2025. Iniciativu, která podle hlavy státu umožnila zabránit hospodářské krizi a kolapsu Spojených států, schválil Senát 1. června. Stejně tak 31. května učinila i Sněmovna reprezentantů. Dosažená dohoda stanoví, že ve fiskálním roce 2024 (v zemi začíná od 1. října) bude na obranu vyčleněno 886 miliard dolarů, na zdravotní péči o veterány 121 miliard dolarů, na ostatní neobranné programy 637 miliard dolarů.

(TASS)

2 KOMENTÁŘE

  1. Pekne sa im to tam serie v tých USA!!! Samozrejme debili z USA chcú, aby ten dlh za nich zaplatili debili z EU!!! A ako sa to javí tak tuším to tak nakoniec aj bude. Ale nesplatia ho nebojte sa, on sa totižto už splatiť nedá, je totižto astronomický!!!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here