Home Zahraničí Západ Číny postihlo silné zemětřesení, o život přišlo 46 lidí

Západ Číny postihlo silné zemětřesení, o život přišlo 46 lidí

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Zemětřesení, které dnes postihlo západočínskou provincii S‘-čchuan, nepřežilo 46 lidí. Dalších 16 osob se pohřešuje. O nové bilanci informovala agentura AP s odvoláním na čínská státní média. Otřesy měly podle čínských měření sílu 6,8 stupně.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo poblíž města Ja-an, které ohlásilo 17 obětí. Dalších 29 mrtvých registruje sousední město Kan-c‘ a okolí.

Otřesy poškodily domy a způsobily sesuvy půdy i přerušení dodávek elektřiny pro asi 40 000 odběratelů. Půda a kamení zablokovaly místní dálnici. »Počet mrtvých stoupl na 46, nezvěstných je 16. Pátrání po lidech, kteří by mohli být uvízlí pod troskami, pokračuje,« uvedla dnes pozdě večer místního času státní televize CCTV.

Otřesy pocítili i obyvatelé provinčního střediska Čcheng-tu, vzdáleného od centra otřesů asi 200 kilometrů. Ve městě byla kvůli covidu-19 vyhlášena uzávěra, která se týká většiny z jeho 21 milionů obyvatel.

Jedna z obyvatelek Ťiang Tan-li řekla, že strávila pět minut pod stolem ve svém bytě v 31. patře a mnoho jejích sousedů utíkalo dolů po schodišti. »V červnu bylo také silné zemětřesení, ale tehdy jsem se moc nebála. Tentokrát hodně, protože bydlím vysoko a z těch otřesů se mi udělalo zle,« řekla Ťiang.

V červnu při zemětřesení v téže provincii zahynul jeden člověk a šest lidí bylo zraněno. Otřesy tehdy měly sílu 6,1 stupně.

Západní Čína čelí zemětřesením relativně často. V květnu 2008 si zemětřesení o síle 7,9 stupně v S‘-čchuanu vyžádalo skoro 90 000 obětí.

(jb, čtk)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.