KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Podle nedávné zprávy hlavního sanfranciského soudního lékaře došlo ve městě od 1. ledna do 31. srpna k 563 úmrtím na předávkování. Podle deníku San Francisco Chronicle je tak město na nejlepší cestě dosáhnout v roce 2023 počtu 845 úmrtí na předávkování, což značně překoná rekordních 725 úmrtí v roce 2020.

»Fentanylu je tolik, že kontaminuje i další drogy prodávané na ulici, jako je pervitin a crack. Je ve všem,« řekl televizi Fox News Tom Wolf, bývalý uživatel drog a současný obhájce léčby. Podle něj je nárůst počtu předávkování způsoben tím, že množství fentanylu na ulicích se oproti roku 2020 zvýšilo trojnásobně. Fentanyl je syntetická droga, která je podle odhadů 50krát silnější než heroin.

»V mnoha čtvrtích vidím utrpení a zoufalství,« dodal Wolf. Ve stanech nebo na ulici jsou »doslova tisíce lidí«, kteří téměř všichni užívají pervitin a fentanyl.

Podle údajů z úřadu soudního lékaře bylo letos v San Francisku 563 úmrtí na předávkování, z toho 456 na fentanyl. Nejsmrtelnějšími měsíci letošního roku byly srpen a leden, kdy došlo k 84 úmrtím na předávkování, což představuje v průměru téměř tři úmrtí denně.

V roce 2017 se přitom podle sanfranciského odboru veřejného zdraví týkalo fentanylu jen 36 z 222 úmrtí na předávkování.

»Je to šílené, tak smutné, že je to tady jako zombie apokalypsa,« řekla listu San Francisco Chronicle Georgia Taylorová, 32letá uživatelka fentanylu. »Už jsem byla čistá a moc, moc se chci zase očistit, než se předávkuju a umřu. Ale je to tak těžké.«

»Najdete tu sto lidí, kteří mají sto různých důvodů k užívání, a všichni musíme být připraveni přestat, než to bude fungovat,« řekla Taylor, která začala užívat syntetický opioid poté, co přišla o své děti v péči sociálně-právní ochrany dětí.

Místní dealer řekl listu Chronicle, že drogově závislí se mohou svobodně rozhodovat.

»Na předávkování kašlu,« řekl reportérovi dealer středního věku, zatímco předával ženě fentanyl za 10 dolarů. »Rozhodněte se sami, jestli si to svinstvo dáte do pusy. Je to vaše věc. Já si potřebuju vydělat svoje peníze.«

»Fentanyl změnil pravidla hry a postavil na hlavu všechny přístupy k veřejnému zdraví,« řekl Wolf. »To bude vyžadovat, aby město začalo činit těžká rozhodnutí, co dělat, což zahrnuje větší prosazování práva, zásahy a povinnou léčbu pro ty, kteří porušují zákon, aby podpořili svou závislost.« Prosazování práva se podle něj nyní musí stát součástí řešení, aby se zachránily životy.

Mohl by fentanyl ovládnout Evropu?

Ylva Johanssonová, komisařka EU pro vnitřní záležitosti, řekla v rozhovoru pro POLITICO, že po varování amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena se Evropa buď potýká s dosud neobjeveným problémem se syntetickými drogami, nebo ji tento problém brzy zasáhne.

Na doprovodné akci Valného shromáždění OSN věnované zdravotním a bezpečnostním hrozbám syntetických drog Biden vyzval spojence, aby brali hrozby způsobené fentanylem vážně, uvedla Johanssonová.

»Když jsem mluvila s ministrem Blinkenem, vyjádřil se k syntetickým drogám takto: ‚Buď je to problém, který máte, o kterém nevíte, že ho máte, nebo je to problém, který budete mít‘,« řekla Johanssonová, podle které ale fentanyl a další syntetické drogy zatím nepředstavují největší problém EU – nejčastěji užívanou drogou je konopí a nejrychleji roste spotřeba kokainu. Na rozdíl od USA, kam se syntetické drogy pašují ze zemí, jako je Mexiko, má však Evropa laboratorní kapacity na výrobu syntetických drog, což by mohlo rychle vyvolat krizi, uvedla.

»Kapacita na výrobu fentanylu v EU je, máme ji,« řekla Johanssonová. »To samozřejmě znamená, že v okamžiku, kdy se rozhodnou s tím začít a budou si myslet, že je po tom poptávka, může to jít velmi rychle.«

Podle Evropské zprávy o drogách 2023 bylo v roce 2021 v EU zrušeno celkem 434 laboratoří na výrobu nelegálních syntetických drog.

Odborníci z protidrogové agentury EU na začátku tohoto roku varovali, že zákaz pěstování máku Tálibánem v Afghánistánu by mohl dramaticky snížit nabídku heroinu v Evropě a vytvořit možnost nárůstu syntetických opioidů.

»Musíme být velmi ostražití a velmi připravení,« řekla Johanssonová. EU již posiluje mandát své protidrogové agentury, která se zabývá zdravotními i bezpečnostními aspekty nelegálních drog, a podle Johanssonové jí dává »mnohem větší pravomoci a dvojnásobné zdroje«.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here