Home Zahraničí Izrael vyhlásil v souvislosti s ostřelováním Gazy stav »válečné pohotovosti«

Izrael vyhlásil v souvislosti s ostřelováním Gazy stav »válečné pohotovosti«

FOTO - síť X

AKTUALIZUJEME

Izraelská armáda vyhlásila »válečnou pohotovost« poté, co palestinské radikální hnutí Hamás v sobotu brzy ráno zahájilo masivní raketový útok z pásma Gazy. Oznámil to ve svém prohlášení tiskový úřad armády.

Tisková služba Izraelských obranných sil potvrdila, že z pásma Gazy byly na izraelské území vypáleny rakety. Poplachové sirény zněly v sobotu ráno nepřetržitě v mnoha sídlech země, včetně oblasti Tel Avivu a jeho okolí. V této souvislosti ministr obrany Yoav Galant schválil nábor záložníků do armády.

»Izraelské obranné síly vyhlašují stav válečné pohotovosti,« uvádí se ve zprávě. »Izraelští občané v jižních a středních oblastech jsou povinni zůstat v blízkosti krytů a v blízkosti pásma Gazy uvnitř krytů. Náčelník generálního štábu v současné době vyhodnocuje situaci a schvaluje plány na pokračování armádních operací,« dodala armáda.

Skupiny palestinských ozbrojenců ráno vypálily na Izrael 5000 raket, uvedla televizní stanice Al Arabiya s odkazem na prohlášení představitelů palestinského hnutí Hamás. Ten tvrdí, že zajal více než 35 izraelských vojáků a osadníků.

Překvapivý útok

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že židovský stát je ve válce a zvítězí v ní a nepřítel za útok zaplatí bezprecedentní cenu.

»Jsme ve válečném stavu a zvítězíme v něm. Nařídil jsem rozsáhlou mobilizaci záložníků a odvetnou palbu takové síly, jakou nepřítel dosud nepoznal. Nepřítel zaplatí bezprecedentní cenu,« uvedl premiér ve videoposelství občanům země, které zveřejnil jeho úřad.

»Dnes ráno Hamás zahájil překvapivý vražedný útok na Stát Izrael a jeho občany. Svolal jsem šéfy bezpečnostních složek a nařídil jim, aby nejprve vyčistili obydlené oblasti, kam teroristé pronikli. To se v současné době provádí,« pokračoval Netanjahu. Na cíle Hamásu v pásmu Gazy útočí desítky izraelských stíhaček.

Izraelské obranné síly doufají, že do sobotního odpoledne dokončí vyčištění Izraele od bojovníků Hamásu. »Zaměřujeme se na zachování našich sil. Zatímco spolu mluvíme, boje pokračují. Doufáme, že na konci dne už nebude v Izraeli žádný živý terorista,« řekl CNN Richard Hecht, mluvčí Izraelských obranných sil. »Rozmístili jsme naše síly, zapojili jsme letecký dohled, vyslali jsme jednotky na místa narušení. Postupně zajišťujeme oblasti a snažíme se vypořádat se všemi infiltrovanými lidmi,« dodal Hecht.

Mrtví a zranění

Podle rozhlasové stanice Kan bylo zabito nejméně 40 Izraelců, počet zraněných dosáhl 800 lidí. V důsledku odvetných izraelských útoků na pásmo Gazy bylo zabito 198 Palestinců a asi 1600 bylo zraněno, uvádí se v prohlášení ministerstva zdravotnictví. Ve všech nemocnicích na Západním břehu Jordánu byl vyhlášen stav nouze.

Izraelská armáda provedla letecké útoky na několik vícepodlažních budov v pásmu Gazy. Jak uvádí televizní kanál Al Arabiya, jedna z nich je zcela zničena. »Stíhačky zasáhly řadu cílů teroristické organizace Hamás v pásmu Gazy včetně vojenského objektu ve dvou vícepodlažních budovách, které vysoce postavení teroristé z Hamásu využívali k provádění teroristických aktivit,« uvádí se v prohlášení. Militantní křídlo Hamásu vydalo hrozbu, že v reakci na »zničení palestinské věže v Gaze bude napaden Tel Aviv«.

Izraelský prezident Isaac Herzog se domnívá, že za útokem Hamásu stojí Írán. Poznamenal, že útok se shodoval s oslavou dvou hlavních židovských svátků v Izraeli najednou – Shemini Atzeret (Osmý den – slavnostní shromáždění) a Simchat Tóry (Radost z Tóry), které následují po týdenním Sukotu a završují tzv. série podzimních židovských svátků.

Podle šéfa politického byra palestinského hnutí Hamás Ismáíla Haníji je operace palestinských radikálů na území Izraele přiléhajícím k pásmu Gazy reakcí na agresivní kroky izraelských úřadů vůči jednomu z hlavních svatých míst islámu – mešitě Al-Aksá, která se nachází v centru Jeruzaléma.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here