KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Hnutí ANO sesbíralo podpisy nutné pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, předsedkyni Sněmovny je zatím odevzdávat nebude. Na tiskové konferenci stínové vlády to dnes uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Minulý týden hnutí uvedlo, že hlasování vyvolá, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) i nadále držet ve vládě ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Fiala podle hnutí dosud bagatelizoval informace, že Rakušan měl šifrovaný telefon. Fiala podle Schillerové a Babiše dosud bagatelizoval informace portálu iDNES.cz, že Rakušan měl šifrovaný telefon. Rakušan uvedl, že telefon měl po posledních sněmovních volbách kvůli obavám z odposlechů, ale prakticky ho nevyužíval.

Podle Schillerové shromáždilo hnutí ANO podpisy všech 71 poslanců svého klubu. Zároveň poslal předseda hnutí, bývalý premiér Andrej Babiš dopis prezidentu Petru Pavlovi, ve kterém vysvětluje situaci okolo šifrovaného telefonu ministra vnitra. Prezident podle ní dosud nebyl o situaci dostatečně informován. »Chceme mu dát prostor na seznámení a případnou reakci,« uvedla Schillerová. Řekla také, že o odevzdání podpisů se rozhodne podle vývoje situace v příštím týdnu.

»Z vašeho vyjádření usuzuji, že jste s celou věcí jen velmi málo obeznámen a neměl jste možnost tuto záležitost objektivně posoudit. Osobně se domnívám, že se naopak jedná o vrcholně závažný problém, ohrožující důvěru veřejnosti v základní bezpečnostní instituce naší země, a proto vám chci potřebné informace sdělit touto cestou a uvést je do kontextu,« napsal Babiš v dopise.

Ultimátum předsedkyně klubu ANO prezidentovi dávat nechce, považovala by to za krajně nevhodné. Považuje za seriózní poskytnout prezidentovi šanci komunikovat, očekává, že prezident zareaguje v dohledné době. »Vyčkáme jeho případné reakce, reakci premiéra jsme v médiích zaznamenali,« doplnila Schillerová.

Uvedla, že případné hlasování o nedůvěře bude iniciovat samotné hnutí ANO, protože má dostatek podpisů. SPD se podle ní může případně přidat později.

Místopředseda ANO Karel Havlíček dnes na tiskové konferenci uvedl, že jako předseda stínové vlády podává podnět na Úřad pro dohled nad financováním politických stran a to vzhledem k neustále se rozšiřující kauze Dozimetr a její spojitosti s předními členy STAN. »Považujeme za svou povinnost požádat úřad o prověření volebního účetnictví, financování volební kampaně a to nejenom celého hnutí STAN, ale také jeho členů, konkrétně pana Petra Gazdíka a pana Stanislava Polčáka,« uvedl Havlíček.

O tom, že z mediálních informací vyplývá, že podle policie byla předvolební kampaň hnutí STAN financována z korupčních peněz spjatých s kauzou Dozimetr, nedávno hovořil Babiš.

Vláda Petra Fialy čelila hlasování o nedůvěře zatím dvakrát, v září 2022 kabinet hlasování po 22 hodin trvající debatě přečkal. V lednu 2023 debata trvala více než 25 hodin, vláda pokusu opozice o vyslovení nedůvěry v době prezidentských voleb odolala.

(cik, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here