Home Domácí ČR nenabízí dostatek částečných úvazků, přitom jde u žen o nejžádanější benefit

ČR nenabízí dostatek částečných úvazků, přitom jde u žen o nejžádanější benefit

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V Česku využívá zkrácený úvazek zhruba desetina žen, zatímco průměr v západní Evropě je 35 procent, vyplývá z dat Eurostatu. Tradičně jsou částečné úvazky nejvíce rozšířeny v Nizozemsku, kde takto pracují tři čtvrtiny žen. V Německu nebo Rakousku se podíl žen s částečným úvazkem blíží polovině, ukazují data.

Stále více firem si přitom podle expertů výhodnost částečných úvazků uvědomuje. Rodičům navíc nahrává i současná situace na trhu práce. Nezaměstnanost v ČR je prakticky nejnižší v celé Evropské unii.

»Trhu stále chybí řada zaměstnanců v odborných i řadových pozicích. Firmy se tak předhánějí v nabídce benefitů a částečné úvazky, ale i sdílené pozice jsou jedním z těch nejžádanějších. Navíc poslední dva roky ukázaly, že řadu benefitů má i práce z domova. Velká část manažerů a personalistů potvrzuje, že efektivita firem, jejíž lidi pracují z domova, se zvětšila,« uvedla expertka na řízení lidských zdrojů firmy PwC Česká republika Andrea Linhartová Palánová.

Nedostatek lidí napříč pozicemi potvrzuje i generální ředitelka společnosti Tesco v ČR Katarína Navrátilová. »Při výběru zaměstnání se uchazeči nerozhodují zdaleka jen podle platu. Právě možnost efektivně skloubit péči o děti a práci je přitom jedním z našich nejsilnějších benefitů. Více jak polovina našich zaměstnanců pečuje o své blízké a čtyři z pěti kolegů a kolegyň mají pocit, že mohou pracovat flexibilně s ohledem na své blízké,« vysvětlila.

Před deseti lety částečný úvazek využívalo osm procent pracujících žen v Česku, udávají data Eurostatu. Obecně je zřejmé, že zatímco v západní Evropě má trend práce na částečný úvazek dlouhou tradici, v zemích na východ a jih od českých hranic je situace podobná jako v ČR, vyplývá z dat.

Podíl zaměstnaných žen s částečným úvazkem ve vybraných evropských zemích:

Česká republika9,9 %Polsko8,2 %
Nizozemí73,8 %Slovensko4,7 %
Německo48,1 %Maďarsko6,7 %
Rakousko48,6 %Švédsko38,1 %
Švýcarsko63,4 %Průměr EU – 2729,2 %

zdroj: Eurostat

(jb, čtk)