Hasiči začnou postupně opouštět Hřensko, jeden uhašený sektor už předali správě NP

Hasiči dnes ráno předali správě národního parku České Švýcarsko jeden ze sektorů, kde hasili. Jde o sektor u obce Janov, kde už nejsou ohniska. Oblast hlídají dobrovolní hasiči i strážci parku. Generální ředitel hasičů Vladimír Vlček předpokládá, že do pátku hasiči požár v národním parku zlikvidují. V každém případě už sníží počty hasičů i techniky, které nyní zasahují, dodal.

»Je to oblast, která už je označena za tu, kde žádná ohniska v této chvíli nejsou,« uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) o předané oblasti u Janova.

Hasiči budou odjíždět postupně tak, jak budou jednotlivé uhašené oblasti předávat správě. Po předání sektoru, který zahrnuje i Hřensko a jeho části Mezná a Mezní Louka, se domů vrátí evakuovaní obyvatelé. Rakušan řekl, že se podařilo vybudovat infrastrukturu, která do oblastí přivádí vodu, a ta, že tam zůstane.

Přístup k vodě zůstane

»Povedlo se do všech oblastí dostat vodu a ta infrastruktura tam zůstane, i když bude požár uhašen,« řekl ministr. »Pro ty co budou hlídkovat v exponovaných místech, tak budou mít přístup k vodě a při rozšíření rizika budou mít možnost zasáhnout,« dodal.

Hasiči podle něj mohou také počítat s finanční odměnou, která pokryje i obnovu techniky. Během dnů vznikne materiál se sečtením škod, které nebývale rozsáhlý požár v národním parku napáchal. Půjde o desítky milionů. Dodal, že se plánuje zasedání na evropské úrovni k lesním požárům.

Počet hasičů, zejména dobrovolníků, se v důsledku předání jednoho sektoru snížil. V sobotu bylo podle Vlčka na místě 46 jednotek dobrovolných hasičů, dnes jich se zásahem pomáhá o 30 méně.

»Chceme, aby si na jednu stranu odpočali a také při předávání doporučujeme určité body, kde by měla být požární asistence,« řekl Vlček s tím, že v Janově jsou dva takové lokality dvě a na základě požadavků národního parku hasiči na další místa rozvezli sudy s vodou kvůli případnému vzniku dalších ohnisek. U Janova se podle ředitele několik dní neobjevilo závažnější otevřené hoření, což byl také důvod k předání oblasti správě.

Nepřetržité hlídky do konce prázdnin

Důležité bude teď pro správu národního parku, aby se oheň znovu neobjevil a nerozšířil. Správa počítá s dohledem dobrovolných hasičů z Křešic a ze Lhotky ve Středočeském kraji. »Hlídka se tam bude držet nepřetržitě 24 hodin denně a počítáme s hlídáním minimálně do 31. srpna a pak uvidíme, co bude dál,« řekl na správy parku Tomáš Salov. Strážníci podle něj čerpají ze zkušeností z požárů, které park zasáhly v uplynulých letech a pravidelně budou ve dne i v noci držet požární hlídky. Když se někde objeví ohnisko, budou mít za úkol informovat hasiče, dodal.

Příčinu požáru vyšetřuje policie, případu se věnuje tým vyšetřovatelů. Povoláni budou i kynologové se služebními psy vycvičenými k hledání urychlovačů hoření – třeba benzinu. »Je to záležitost spíše týdnů. Jsme limitováni tím, kam nám hasiči umožní vstup. Bude prováděno i ohledávání nemovitostí, které byly poškozeny požárem,« sdělil mluvčí policie Daniel Vítek. Co případnému pachateli hrozí, pokud se jeho vina prokáže, podle mluvčího v současné době nelze stanovit.

154 hektarů mravenčí práce

Hasiči dnes v Českém Švýcarsku prochází sektory, které po uhašení požáru čekají na předání správě národního parku. S hašením pomáhají tři letadla Antonov a čtyři vrtulníky. Nalezená ohniska jsou většinou malá a dál se již nešíří, informovala mluvčí hasičů Martina Götzová.

»Čištění sektorů je mravenčí práce. Zahrnuje procházení požářiště, obkopávání, prolévání vodou,« uvedla mluvčí. Zbývající sektory by měly být předány do pátku.

»Ze vzduchu a pomocí dronů nalézáme další ohniska, často už na požářišti, na spálené půdě, kde nehrozí jejich šíření,« podotkla mluvčí. Jde podle ní o plochy o centimetrech až metrech čtverečních. Vyskytují se nad Hřenskem, na severu u Pravčické brány, v lokalitě Bouřňák, Větrovec a u Křídelní stěny. Soutěsky jsou z větší části bez ohnisek. Plocha zásahu činí 154 hektarů. Zásah pokračuje také vytvářením obranné linie.

Jezero Milada se po 11 dnech opět otevřelo veřejnosti

Jezero Milada u Ústí nad Labem, ze kterého letadla nabírala vodu pro hašení požáru v Českém Švýcarsku, je opět přístupné veřejnosti. Lidé nesměli do jezera kvůli strojům nabírajícím vodu od 28. července. Tuto činnost letadla ukončila, proto správce vodní plochy, státní podnik Diamo, ode dneška zrušil zákaz vstupu do vody a na vodní plochu.

»Vodní plocha jezera Milada je znovu přístupná v běžném režimu,« uvedla mluvčí Diama Hana Volfová. V Českém Švýcarsku hoří šestnáctým dnem, generální ředitel hasičů Vladimír Vlček předpokládá, že hasiči oheň zlikvidují do pátku. V každém případě podle něj silně sníží počty hasičů, kteří v národním parku zasahují. Dnes ráno se už vrátila domů letadla Canadair z Itálie, která v uplynulých dnech českým hasičům pomáhala a vodu nabírala právě z jezera Milada. Předtím z Milady nabíraly vodu švédské letouny Air Tractor.

V Saském Švýcarsku zatím termín dohašení neznají

»Je to stále otevřené,« řekla mluvčí okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří o možném termínu kompletního uhašení požáru. Uvedla, že problémem na německé straně zůstávají oblasti se žhavými a doutnajícími uhlíky, od kterých se může požár znovu snadno rozhořet.

Situace v Saském Švýcarsku, kde s plameny bojuje 800 záchranářů, je sice stabilizovaná, ale nadále napjatá. Plochu požáru se v neděli na německé straně podařilo ohraničit na zhruba 150 hektarů.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy