Home Domácí Lidé se sešli v centru Prahy na protest proti návrhu pravidel přidělování...

Lidé se sešli v centru Prahy na protest proti návrhu pravidel přidělování bytů

Několik desítek lidí se dnes po 18.00 sešlo u pražského magistrátu, aby protestovali proti navrhované změně pravidel pro přidělování městských bytů. Podle aktivistů a aktivistek by se po úpravě zhoršila situaci lidí v tísni a sociálních bytů by pro ně ubylo. Někteří z protestujících plánují zůstat na Mariánském náměstí před magistrátní budovou do rána. Na dlažbě si postavili stany, přinesli si s sebou spací pytle. Návrh nových pravidel pronájmů městských bytů nechala připravit náměstkyně primátora pro bydlení a sociální oblast Alexandra Udženija (ODS). Radní by se záměrem mohli zabývat v pondělí, nebo později.

»O pražském sociálním bydlení se nedá říct, že by byl funkční a byl schopen vyřešit bezdomovectví. Ale to, co se chystá, jde opačným směrem. Znamená to snížení počtu bytů pro lidi v sociální tísni,« uvedl za pořadatele Miki Opletal. Protestní akci zorganizovala Platforma pro sociální bydlení a kolektiv Jezevky. Podle něj by počet přidělených bytů klesl zhruba na třetinu a ročně by jich potřební dostali asi 45. Dopad by mělo i omezení doby pronájmu a navyšování nájmu.

Nynější systém přidělování bytů je založený na bodovém hodnocení. Jeho případné zrušení označila Platforma pro sociální bydlení za zásadní problém. Kritizuje například to, že by o byty mohly žádat jen osoby s platnou nájemní či podnájemní smlouvou, tedy jen ti, kteří už bydlení mají. Vstupní kritéria návrh podle platformy nastavuje příliš přísně, necílí na osoby v bytové nouzi a problematická je i podmínka trvalého bydliště v metropoli aspoň po pět let. Udženija dříve v reakci na kritiku uvedla, že je zásadní přistupovat k žádostem individuálně, protože osudy lidí nejde převést na body.

Návrh se nelíbí radnímu Adamovi Zábranskému (Piráti), který v minulém volebním období bodový systém prosadil. Cílem bodového hodnocení podle Zábranského bylo ukončit praxi, kdy žádosti hodnotila komise bez jasných a předvídatelných pravidel. Nový záměr kritizuje i opoziční Praha Sobě.

Účastníci na náměstí postupně přicházeli. Někteří si postavili na dlažbě stany, plánovali na místě přespat. Svou akci nazvali »Nezaspěme sociální bydlení«.

(čtk)

2 KOMENTÁŘE

  1. Kde jsou ty časy, když za socialismu rozdali komunisti lidem v Československu zdarma statisíce nových moderních bytů. Kapitalisti dokáží dnes v rozbitém Československu lidi jen okrást, nové byty zdarma jim nedají ani náhodou.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here