Home Domácí Na letošní Bubnování pro Bubny přišly stovky lidí. Prostor čeká konečně přestavba

Na letošní Bubnování pro Bubny přišly stovky lidí. Prostor čeká konečně přestavba

FOTO – ČTK/Vít Šimánek

Happening Bubnování pro Bubny připomínající první židovský transport, který odjel z Prahy v roce 1941, se v současných prostorách uskutečnil včera naposledy. Nádraží Bubny, kde se během podvečera sešly stovky lidí, čeká přestavba a výstavba nové budovy Památníku ticha. Návštěvníci si mohli také prohlédnout v interiéru budovy nádraží výstavu Album G.T. představující dosud nezveřejněné snímky z ghetta Terezín, kterou pořadatelé pro velký zájem prodloužili do 6. listopadu.

»Letos je Bubnování spojeno i s určitou bilancí Památníku ticha i jeho přestavby, dále pak s reflexí událostí, které na pozadí války nyní prožíváme. Bubnujeme také za proměnu nádraží Bubny v moderní památník. Přestavba kolejiště největšího brownfieldu Prahy a jeho okolí je počátkem jedné z největších proměn metropole v celé její historii. Místa, která posledních sto padesát let nedoznala změn, se promění, zabydlí, dostanou nové významy. Hovořme o tom, co je kontinuitou města minulosti a jeho budoucí podoby,« uvedl ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.

Památník ticha se stal nedávno novou příspěvkovou organizaci ministerstva kultury. Ministerstvo schválilo 300 milionů korun na přestavbu v letech 2023 až 2025.

Na úvod akce vystoupil jako čestný host Michael Kocáb, který se ve svém projevu zamyslel nad okamžiky československé historie, které byly spojeny s pasivním přihlížením a násilím vynucené pasivity. Připomněl také svoji roli při odsunu sovětských vojsk z bývalého Československa.

Poté se nádražím, kterým prošlo na cestě do ghett a koncentračních táborů na 50 000 lidí, rozeznělo bubnování desítek bubnů, které si přítomní mohli vypůjčit na místě. Rytmus udávali hudebníci ze souboru Tam Tam Batucada. Odjezdovou halou bubenského nádraží na závěr zazněl koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka v recitálu písní s texty Jáchyma Topola.

V sobotu 22. října budou akce na nádraží Bubny věnovány vzpomínce na deportaci mladého výtvarníka, básníka a vydavatele terezínského časopisu pro děti Vedem Petra Ginze. Rodné město přes toto nádraží opustil 22. října 1942 ve věku čtrnácti let. V 17 hodin bude v odjezdové hale uveden dokumentární film Po stopách Petra Ginze a divadelní hra Návštěva z pravěku z tvorby studentů gymnázia Přírodní škola.

První transport z Prahy do Lodže odjel 16. října 1941, bylo v něm tisíc židovských mužů, žen a dětí. Přežilo z něj 24 lidí. Vznikající Památník ticha by měl být i centrem diskusí o holokaustu a jeho odkazu pro dnešek.

Rozměrná plastika s názvem Brána nenávratna od sochaře Aleše Veselého v podobě dvacetimetrové koleje zdvižené k nebi, symbolizuje Jákobův žebřík a byla slavnostně odhalena na nádraží Praha-Bubny 9. března 2015.

Datum odhalení plastiky bylo a je připomínkou noci z 8. na 9. března 1944, kdy bylo zavražděno téměř 4000 vězňů takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi.

Obří artefakt stojí na místě židovských transportů jako brána na cestě, kterou procházely válečné transporty k deportačním vlakům.

Plastika nese poselství, že nádraží poznamenané tragickými osudy pražských Židů je připraveno k plánované přestavbě na Památník ticha, jako připomínku obětí holokaustu, protože právě odtud bylo deportováno v letech 1941 až 1945 na 50 000 židovských občanů Prahy do Terezína a jiných koncentračních táborů.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Vít Šimánek, wikipedia/CC BY 3.0/Dezidor a Honza Groh, wikipedia/CC BY-SA 4.0/Mojmir Churavy