Home Domácí Některé vlaky ČD si dají v noci ze soboty na neděli hodinovou...

Některé vlaky ČD si dají v noci ze soboty na neděli hodinovou přestávku

ILUSTRAČNÍ FOTO – cd.cz

Konec letního času, který nastane v noci ze soboty na neděli, zastaví na hodinu některé dálkové vlaky Českých drah. Pokud by totiž tyto noční spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Regionálních vlaků se hodinové čekání týkat nebude, protože v době přechodu na nový čas žádné nejedou.

Národní dopravce na svých webových stránkách informuje, že šest nočních vlaků s ubytovacími vozy, které provozuje ve spolupráci se zahraničními partnerskými dopravci, uprostřed noci vyčká na odjezd podle středoevropského času (SEČ). Čtyři z nich si dají hodinovou přestávku na území Česka nebo Slovenska:

EN 442 Slovakia Humenné – Praha vyčká ve stanici Čadca a odjede v 02.13 hod. SEČ, EN 97443 / 443 Slovakia Praha – Humenné vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 03.00 hod. SEČ, nightjet 456 Graz – Berlín vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02.40 SEČ, nightjet 457 Berlín – Graz vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02.15 SEČ.

Dopravce zároveň zajistí ve stanicích Bohumín a Břeclav vzájemný přechod všech skupin přímých vozů mezi všemi nočními vlaky a jako obvykle i všechna plánovaná přímá spojení (tj. Praha – Bohumín – Krakov – Varšava, Graz / Budapešť – Břeclav – Bohumín – Krakov – Varšava, Graz / Budapešť – Břeclav – Bohumín – Wrocław – Berlín a Praha – Břeclav – Budapešť, resp. naopak).

S hodinovou přestávkou by měli počítat také cestující, kteří využijí přímé noční spojení vlaky EN 40458 / 40459 Canopus z Prahy přes Lipsko, Frankfurt nad Mohanem a Basilej do Curychu a zpět. Ty budou během změny času v úseku mezi Lipskem a Frankfurtem nad Mohanem, kde také vyčkají na odjezd podle SEČ. Přímý lůžkový vůz z Prahy do Curychu a zpět přes Linec během víkendové změny času z důvodu výluky nejede.

Půlnoční vlak IC 571 Jiří Bouda s odjezdem z Prahy hl. n. (odj. 00.01) pak pojede po celou dobu podle letního času a přijede tedy na brněnské hlavní nádraží v 02.45 letního času.

Na regionální vlaky změna času vliv mít nebude, protože v době posunu o hodinu zpět národní dopravce žádné takové spoje nevypravuje. Všechny regionální vlaky pojedou ráno již podle SEČ.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here