Home Domácí Oslavy 140 let Mahenova divadla v Brně završil návštěvou Edison

Oslavy 140 let Mahenova divadla v Brně završil návštěvou Edison

FOTO - ČTK/Patrik Uhlíř

Návštěva vynálezce Edisona dnes završila oslavy 140 let Mahenova divadla v Brně. Právě firma spojená s Thomasem Alvou Edisonem kdysi instalovala v budově elektrické osvětlení. Proto dnes před reprízou inscenace Majitelé klíčů navštívil divadlo herec v kostýmu Edisona a slavnostně rozsvítil vstupní foyer.

V minulém týdnu se v divadle konaly mimořádné prohlídky ke 140. výročí. Zájemci si prohlédli zákulisí, šatny i pozůstatky původní elektroinstalace. Národní divadlo Brno, jehož činoherní soubor budovu využívá, připravilo k výročí i tematickou e-výstavu.

Nynější Mahenovo divadlo, otevřené 14. listopadu 1882, bylo prvním elektrifikovaným divadelním domem na evropském kontinentu bez záložních plynových rozvodů. Technická vymoženost už tehdy přilákala odborníky i zvědavce, příznivce i odpůrce a učinila z otevření divadla senzaci a jedinečnou událost, uvedla Zuzana Žáková Klimplová z marketingu divadla.

Elektrifikaci provedla pařížská Société électrique Edison spolu s vídeňskou komanditní firmou pro využití elektřiny Brückner, Ross a společníci. Speciálně pro potřeby divadla vznikla parní elektrárna v nynější Vlhké ulici.

Do Brna přijel v roce 1882 Francis Jehl, asistent proslulého vynálezce Edisona. Sám Edison osobně navštívil Brno až v roce 1911. Připomínkou události je socha žárovek, instalovaná nedaleko divadla na Malinovského náměstí.

(mac, čtk)

FOTO – ndbrno-evystavy.cz, ČTK/Patrik Uhlíř