Pět let protikuřáckého zákona v České republice

Protikuřácký zákon v České republice již platí pět let, snahy o jeho zmírnění byly vesměs neúspěšné. A protože ono pětileté výročí spadá práv na dnešek, vybrali jsme o něm nejzákladnější informace, které vám pomohu zavzpomínat či je mít ucelené dohromady…

– Vzniku zákona předcházely přípravy již od roku 2013, kdy ministerstvo zdravotnictví poslalo do vnějšího připomínkového řízení návrh nového zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek. Vláda návrh zákona zveřejnila v lednu 2015, schválila jej o několik měsíců později, v červnu 2015.

– Prezident Miloš Zeman tehdy řekl, že jej vetovat nebude, zákon ale označil za nesmyslný. V květnu 2016 o něm hlasovala Sněmovna, normu však neschválila. Kabinet tedy návrh protikuřáckého zákona do dolní komory poslal znovu. Ministři jednomyslně schválili nový návrh tehdejšího šéfa resortu zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který zapracovával i některé pozměňovací návrhy poslanců.

– Sněmovna zákon, který mimo jiné obsahuje úplný zákaz kouření v restauracích a dalších společenských prostorách (od 31. května 2017), schválila 9. prosince 2016. V lednu 2017 s předlohou souhlasil i Senát a v únoru ji podepsal prezident Zeman. V březnu 2017 pak skupina 20 senátorů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS) zrušení zákazu kouření v restauracích nebo prodeje alkoholu z automatů.

– Zákon kromě restaurací zakazuje kouření také na letištích a v zoo s výjimkou vyhrazených prostor, zastávkách a ve vozech MHD, ve zdravotnických zařízeních, sportovištích nebo dětských hřištích.

– Za kouření v místech, kde je zakázáno, hrozí kuřákovi pokuta až 5000 korun. Pokutu 10.000 korun může dostat právnická osoba za neoznačení provozovny zákazem kouření. Pokutu až 50 000 korun může dostat provozovatel za nevyzvání kuřáka, aby cigaretu uhasil nebo odešel.

– Návrh na zmírnění protikuřáckého zákona zamítla Sněmovna v květnu 2018 už v úvodním kole. Předloha měla provozovatelům umožnit vybudování oddělených kuřáren. U menších podniků, v nichž se nepodává jídlo, by zavedla ještě širší změkčení. Kritici zákona mluvili také o zásahu do svobody podnikání nebo o hluku a nepořádku, kteří kuřáci způsobují před restauracemi. Vznikly také petice na zrušení zákona i jeho podporu.

– Za obcházení zákona je také považováno účelové zakládání soukromých klubů na místě původní restaurace. Desetitisíce členů, kteří mohou v Česku ve svých klubovnách kouřit, sdružuje nadnárodní asociace milovníků tabáku Smokers’ club LLC. Asociace se zaštiťuje mimo jiné stanoviskem pražských hygieniků z prosince 2018, podle kterého se zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek nevztahuje na provozovny asociace, protože Smokers’ club je zahraniční právnickou osobou se sídlem v USA a je řádným nájemcem nebytových prostor.

– Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z loňského května kouřilo 23,1 procenta lidí starších 15 let, což je meziročně asi o 1,8 procentního bodu méně. Od roku 2012 klesl tento počet asi o osm procentních bodů. Data SZÚ z roku 2019 také uvádí, že za dva roky platnosti protikuřáckého zákona skončilo méně lidí v nemocnici s infarktem či astmatem. Počet kuřáků mezi mladistvými ve věku 15 až 19 let klesl mezi roky 2017 a 2018 o 13 procent. Dopady na onkologická onemocnění odborníci očekávají až v horizontu zhruba deseti let.

– První protikuřácký zákon platil v Československu od července 1989; jednalo se o zákon o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, který se zabýval i dopady kouření. Zakazoval například kouřit ve vlaku (s výjimkou vyhrazených vozů), v prostředcích MHD, na jednáních v uzavřených prostorách či na pracovištích, kde byli i nekuřáci. Částečně zakazoval kouření v restauracích.

– Současný protikuřácký zákon nahradil normu, která s některými změnami platila od ledna 2006. Zákon kromě již dříve platných omezení zcela zakázal kouření ve vlacích a také na zastávkách

hromadné dopravy. V restauracích se mohlo kouřit ve zvláštních prostorách vyhrazených po kuřáky, které byly příslušně označeny. I nadále se ale objevovaly hlasy volající po přísnějším omezení kouření.

– Průkopníkem se na tomto poli stalo Irsko, které v roce 2004 zavedlo jako první země světa celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích. ČR se v květnu 2017 stala 23. zemí Evropy, kde začal úplný zákaz kouření platit.

(pk, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy