Sdružení oBNova v Benešově slibuje promyšlený rozvoj místo pouhé údržby

Benešovské Masarykovo náměstí dnes ožilo akcí pod názvem »Den oBNovy«. Své kandidáty do městského zastupitelstva tu spolu s volebním programem představilo stejnojmenné sdružení, které hodlá do místní politiky vnést přece jen trochu víc života. Nešlo ale jen o nějaké suché povídání, program zpestřila živá muzika v podání PT Stylu Petra Tomana, byl tu i skákací hrad pro děti a nechybělo ani občerstvení.

Sdružení oBNova, jehož ústředním heslem je »Promyšlený rozvoj místo pouhé údržby«, považuje za nejzávažnější problémy Benešova nedostatek ekonomicky dostupných bytů a nadměrné přetížení města dopravou. To je ostatně zřejmé i z oslovení veřejnosti na jednom z letáků: »Vážení občané, možná se ptáte, proč máme v názvu našeho sdružení KSČM, ČSSD a nezávislých kandidátů slovo »obnova«? 0dpověď zní: především chceme obnovit aktivitu Města v řešení nejdůležitějších problémů života nás všech, obyvatel Benešova. Radnice už nesmí dál hrát roli »mrtvého brouka« v otázkách kritického nedostatku ekonomicky dostupného bydlení, rychle stoupajících nákladů na energie a vodu, neudržitelně přetížených ulic dopravou, nedomyšleného systému parkování či přetékajících kontejnerů na odpad. Chceme, aby se Benešov měnil ve stále příhodnější místo pro život. A k tomu také cílíme své plány a záměry.«

Sdružení ve svém programu mj. nabízí rozjezd výstavby nájemních bytů a podporu družstevní bytové výstavby, k čemuž chce využít především prostorů bývalých kasáren, zastropování nájmů, rozšiřování centrálního zásobování teplem, návrat zásobování pitnou vodou z rukou zahraničních vlastníků do vlastnictví města, urychlené zahájení výstavby centra pro nakládání s odpady i častější svoz odpadu a jeho efektivnější třídění.

Hodlá také obnovit práce na výstavbě severovýchodního obchvatu a zahájit přípravy vybudování jihovýchodního obchvatu. Slibuje zavést rezidenční parkovací kartu pro občany města s trvalým bydlištěm a snížit poplatek v parkovacím domě u terminálu.

Zabývat se chce také revitalizací náměstí, aby mohlo být skutečným centrem dění ve městě, podpoří místní tvořivost i spolkovou a klubovou činnost směřující k aktivním a různorodým formám trávení volného času.

Lídrem je zkušený právník

Lídrem kandidátky je JUDr. Milan Hoke (61), bez stranické příslušnosti, právník, který působil v roli advokáta i soudce. Nyní pracuje pro stavovskou Českou advokátní komoru. Má zkušenost i z výkonu funkce tajemníka městského úřadu. Vyznává Masarykovo »Nebát se a nekrást«. »Komunální politiku považuji za správu věcí veřejných, kdy si občané dané obce nebo města vybírají pro tuto správu zástupce ze svého středu. K takové službě se hlásím,« říká.

Město podle něj potřebuje rozumnou správu a uvážlivé rozhodování o výdajových položkách. Jako jednu z cest vidí i takzvaný participativní rozpočet, tedy vyčlenění určité části městského rozpočtu, o jejímž využití rozhodují sami občané.

»Pokud uspějeme, hodlám respektovat a využívat i názory a náměty opozice a hlavně odborníků, přičemž za přirozené odborné zázemí považuji kolektiv pracovníků městského úřadu,« doplňuje.

Holduje turistice, je předsedou středočeské oblasti Klubu českých turistů. »S manželkou jsem také tanečník,« nezapomene dodat.

Dvojkou na kandidátce je Michal Budlovský (54), člen KSČM, stavební technik, současný zastupitel města, předseda kontrolního výboru zastupitelstva. Zastává názor, že co si město může udělat samo, není třeba zadávat za často mnohem větší náklady komukoliv jinému.

Jeho »parketou« je zcela určitě bytová politika. Hodlá prosazovat především výstavbu nových finančně dostupných bytů městem. »Bytový problém lze řešit i s využitím družstevní výstavby. Město například poskytne pozemky a záruky za úvěr a lidé si prostřednictvím bytového družstva postaví vlastní bydlení,« říká. Vidí v tom velkou výhodu proti developerským projektům, kde si developer výrazným navýšením ceny zajišťuje svůj zisk. Tito podnikatelé proto podle něj bytové problémy města a zejména lidí s nižšími příjmy nevyřeší.

Trojkou je Ing. Jaroslav Klusoň (39), předseda benešovské organizace ČSSD, technik s inženýrským titulem v oboru technologie zpracování odpadů, bývalý zastupitel, který má zkušenosti i z práce v městské radě. Zdůrazňuje, že vždy jde hlavně o lidi. »Chci, aby byl městský úřad sluha občanů a ne naopak,« říká. Varuje před tím, aby se v okrajových částech města rozmáhaly satelitní rezidentní čtvrti bez návaznosti na infrastrukturu.

»Rozhodně bych rád dotáhnul výstavbu nového odpadového centra, jež našemu městu zabezpečí efektivní a finančně dostupné nakládání s odpady,« říká. Je také pro revitalizaci Masarykova náměstí, Benešov si podle něj zaslouží mít náměstí, které bude lákat k setkávání jeho obyvatel.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy