KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Těhotné ženy se budou povinně testovat na další onemocnění. K povinným testům na HIV, syfilis a žloutenku typu B nově přibude také testování na žloutenku typu C. Rozšíření testování má zabránit dalšímu přenosu nebezpečného viru, který se kromě krve a pohlavního styku přenáší také při porodu z matky na dítě.

Žloutenku typu C dlouhá léta neprozrazují žádné varovné příznaky. Postupně však ničí játra a může způsobit jejich ztvrdnutí (cirhózu) nebo dokonce rakovinu jater.

Povinné testování těhotných na žloutenku typu C upravuje nový metodický pokyn ministerstva zdravotnictví. Už nyní však mohou nastávající matky požádat o tento test svého gynekologa.

»Proti žloutence typu C se nedá očkovat. Existují ale vysoce účinné léčivé přípravky. S jejich pomocí dokážeme nemocné žloutenkou typu C zcela uzdravit. Je však potřeba odhalit nemoc včas. Jsme proto moc rádi, že se nám podařilo prosadit testování těhotných. Věříme, že nová metodika začne povinně platit ještě do konce letošního roku,« uvedl předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP Pavel Dlouhý.

V současnosti je testování na žloutenku typu C povinné pouze při dárcovství krve nebo při nástupu do vězení. Ročně tak lékaři odhalí přibližně 1000 nových případů této žloutenky. Nejčastěji jde o narkomany, kteří si drogu píchají nitrožilně.

Žloutenku však mohou mít také děti infikovaných matek, jež se nakazily při porodu, nebo lidé, kteří před rokem 1992 dostali darovanou krev. Do té doby se totiž přítomnost žloutenky typu C v krvi dárců nekontrolovala. »Právě teď léčím pacienta, který se narodil v roce 1971. Ve 14 letech, kdy prodělal kvůli Crohnově chorobě operaci střeva, se při krevní transfuzi nakazil žloutenkou. Pacient je dlouhodobě pod dohledem gastroenterologů, ale teprve nyní někoho napadlo udělat mu testy také na žloutenku,« uvedl přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa.

Podle odhadů žije v České republice asi 50 000 nemocných. Zabránit šíření nemoci se snaží také neziskové organizace, které vyměňují injekční stříkačky a zdarma nabízí anonymní testování na HIV, syfilis a žloutenky typu B a C. O test je možné požádat také praktického lékaře. »Každému, kdo měl někdy zvýšené jaterní testy, bych doporučil prověřit, že na vině není virová žloutenka. Často se nad tím mávne rukou s tím, že za to může alkohol nebo nadváha. To jsou skutečně nejčastější příčiny zvýšených hodnot jaterních testů. Vždy je však nutné vyloučit pomocí krevního testu i žloutenku,« doplnil Dlouhý.

O vymýcení žloutenky C usiluje dlouhodobě Světová zdravotnická organizace, která tento cíl uložila také členským státům. Ještě před šesti lety podstupovali pacienti se žloutenkou typu C léčbu injekcemi s nepříjemnými vedlejšími účinky a nejasnými výsledky. Dnes mají lékaři k dispozici spolehlivé léky v tabletách, které se velmi dobře snáší a pacienty zbaví viru natrvalo.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here