Home Domácí Vážil jsem si Schwarzenberga jako soupeře, rád jsem s ním diskutoval, uvedl...

Vážil jsem si Schwarzenberga jako soupeře, rád jsem s ním diskutoval, uvedl Zeman

FOTO - Twitter Miloše Zemana

Bývalý prezident Miloš Zeman dnes v souvislosti s úmrtím Karla Schwarzenberga, s nímž se utkal ve druhém kole přímé prezidentské volby v roce 2013, uvedl, že si vážil bývalého ministra zahraničí a čestného předsedy TOP 09 jako soupeře.

V historicky první přímé volbě hlavy státu před deseti lety postoupil tehdejší šéf české diplomacie překvapivě do druhého kola, ačkoli byl členem neoblíbené vlády Petra Nečase. Právě její svržení si dal Zeman v té době jako veřejný cíl a spolu s otázkou Benešových dekretů to byly jeho hlavní trumfy ve volbě, jež v roce 2013 rozdělila národ. Zeman zvítězil se ziskem 54,80 procenta hlasů a o pět let nato funkci obhájil, zatímco Schwarzenberg se věnoval parlamentní politice a letos 28. října obdržel státní vyznamenání z rukou Zemanova nástupce ve funkci Petra Pavla. 

Rivalita z voleb 2013 se ovšem nepřenesla do posledních let Schwarzenbergova života. Se Zemanem se stýkali a diskutovali, jak dnes uvedl Zeman na síti X. »Vážil jsem si Karla Schwarzenberga jako svého soupeře v prezidentské volbě a rád jsem s ním diskutoval i poté, co jsme se oba stali důchodci na invalidním vozíku. Naposledy jsme se nedávno setkali na jeho zámku v Dřevíči, a bylo to velice příjemné a milé setkání,« napsal Zeman na sociální síti.

Schwarzenberg zemřel ve věku 85 let. O jeho úmrtí dnes na síti X informoval jeho politický kolega a nástupce ve funkci předsedy TOP 09 Miroslav Kalousek.

(pk)

2 KOMENTÁŘE

  1. Při loučení se paní Margueritte Rohanová – Kottulinsky na pana kancléře Karla Schwarzenberga obrátila velmi naléhavým a osobním apelem: Abyste při vší té práci nezapomínal na restituce,“ vzpomíná Jiří Polanský a upozorňuje, že majetek Rohanů byl v roce 1945 zabaven na základě Benešových dekretů pro jejich kolaboraci s nacisty.

    Schwarzenbergova odpověď podle něho byla šokující: „Margueritto, buďte trpělivá. Přišla doba, ve kterou jsme vůbec nedoufali. Uteče pár let, lidi tady budou mít problém se nažrat, a pak jim bude jedno, co se komu vrátí,“ měl tehdy reagovat kníže.

  2. Jak by řekl prezident Zeman „Dobře o něm mluvit nemůžu, a špatně mluvit nechci“.
    30 let čekal na prolomení Benešových Dekretů a nedočkal se.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here