Home Domácí Ve věku 100 let zemřel válečný veterán a pilot RAF Emil Boček

Ve věku 100 let zemřel válečný veterán a pilot RAF Emil Boček

FOTO - Facebook Komunitního centra pro válečné veterány Brno

Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček, bylo mu 100 let. Boček byl posledním žijícím českým pilotem, který usedl v britské RAF do kokpitu stíhacího letounu. Pocházel z Brna-Tuřan, v poslední době žil v jednom z brněnských domovů pro seniory.

O dnešním úmrtí brněnského rodáka informovalo na Facebooku Komunitní centrum pro válečné veterány Brno. Bočkův skon potvrdil vedoucí oddělení komunikace generálního štábu Ivo Zelinka s odkazem na informace od Bočkovy rodiny.

»Generál Boček bojoval za to, aby naše země byla demokratická, svobodná a nezávislá. Ať odpočívá v pokoji,« uvedl na Twitteru premiér Petr Fiala (ODS).

»S velkým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí generála Emila Bočka. Poslední z generace pilotů, kteří bojovali ve druhé světové válce, nám byl vzorem a inspirací. Jsem rád, že jsem mu mohl minulý týden v Brně předat osobní dopis od krále Karla III. Čest jeho památce!,« uvedl britský velvyslanec v ČR Matt Field.

V únoru přijímal Boček gratulanty ke 100. narozeninám. Primátorce Brna Markétě Vaňkové (ODS) tehdy řekl, že je spokojený, že z dlouhého života nejraději vzpomíná právě na Británii za druhé světové války. »Tam bylo dobře. Ty spitfiry, to byly perfektní mašiny. Nebylo to náročný, bylo to moc dobrý,« uvedl Boček.

Z nacisty obsazeného Československa odešel Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. Na svém kontě má 26 operačních letů, nalétal 73 hodin a 50 minut. Za bojové hrdinství obdržel vysoká československá a britská válečná vyznamenání. Prezident Václav Klaus mu v roce 2010 propůjčil nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva III. třídy, prezident Miloš Zeman mu v roce 2019 udělil stejný řád nejvyšší třídy.

(jb, čtk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.