105. výročí vzniku republiky. Ztrácíme svobodu, bijí na poplach vlastenci

Dnešní státní svátek byl ve znamení vzpomínkových akcí, které se konají po celé zemi. Řada institucí uspořádala v rámci 105. výročí vzniku československého státu den otevřených dveří, lidé si mohli prohlédnout i Strakovu akademii, kde úřaduje vláda, Poslaneckou sněmovnu či Senát. V hlavní roli ale nebyla jen dnešní vládnoucí garnitura, nýbrž také opoziční scéna, která upozorňovala, že svobody, tak těžce získané před 105 lety, nyní začínáme ztrácet.

U Národního památníku v Praze na Vítkově se na tradiční pietní akci dopoledne sešli politici včetně prezidenta Petra Pavla, zástupci armády i váleční veteráni. Pavel poté položil věnec i u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí a v poledne jmenoval 16 mužů do generálských hodností. Večer bude na Hradě předávat státní vyznamenání.

Pietního aktu na Vítkově se zúčastnili vedle Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS) také například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), předsedkyně Poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová či stínový premiér ANO Karel Havlíček. Položili věnce u hrobu Neznámého vojína a památku padlých vojáků uctili minutou ticha. Součástí ceremoniálu byl i přelet vojenských vrtulníků a stíhaček Gripen.

Zeman: Bojujeme proti netoleranci a cenzuře

V pravé poledne uspořádal Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) v TOP hotelu Praha »Slavnostní shromáždění k 105. výročí vzniku Československé republiky«. Jeho předseda Jaroslav Vodička v zaplněném Kongresovém sále přivítal řadu obobností z opoziční a tzv. vlastenecké scény. Tím hlavním hostem byl bývalý prezident Miloš Zeman.

Ten připomněl, že před 105 lety Češi a Slováci bojovali o svobodu a nejinak je tomu podle něj v nynější době. »Do jisté míry se to děje i dnes. Je to boj proti netoleranci, nálepkování a inkvizičnímu posuzování jediné správné pravdy. S tím souvisí i znovuzavádění cenzury. Je potřeba, abychom proti tomu dokázali zvednout svůj hlas,« uvedl bývalý prezident, kterému jeho funkční mandát vypršel letos v březnu.

Pořadatelskému svazu ČSBS Zeman popřál, aby získával další členy, kteří budou proti zavádění budoucí i přítomné nesvobody bojovat. »Bertolt Brecht říkal: ‚Je nešťastná země, která nemá hrdiny; a je nešťastná země, která je potřebuje.‘ Přál bych vám, aby vás tato země, tento národ, lidé i nadále potřebovali,« dodal Zeman.

Expremiér a předseda spolku Nespokojení Jiří Paroubek se v TOP hotelu Praha pozastavil nad tím, že se současné vládnoucí špičky hlásí k odkazu Tomáše Garrigue Masaryka, a zároveň podotkl, že k osobnosti Edvarda Beneše se již naopak hlásit nechtějí. Jako důvod označil tzv. Benešovy dekrety, které leží v žaludku mnohým čelním představitelům našeho státu a zmínil vstřícné kroky prezidenta Petra Pavla směrem k Lichtenštejnům.

Nejvíce kritiky si ale v jeho projevu vysloužila vláda Petra Fialy, a to především z ekonomického hlediska. »Česká ekonomika stagnuje, zažíváme vysokou inflaci. Životní úroveň za poslední dva roky 2022 a 2023 klesla o pětinu, možná i o čtvrtinu oproti roku 2021. To je velmi vážné číslo. Vláda ale nemá programy na podporu hospodářství země, neví, co dělat, aby rozhýbala hospodářský růst. A její balíček ho ještě více utlumí,« konstatoval Paroubek.

Kritikou nešetřil ani ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Podle Paroubka před rokem 1989 chyběly pomeranče, banány či vložky, dnes nejsou léky. »Válek řekl, že budeme mít za rok a půl vlastní penicilinku, která bude vyrábět chybějící penicilin. Přitom za takovou dobu nedokáže stát postavit ani psí boudu,« rýpl si Paroubek.

Připojil i to, že protiruské sankce nepoškozují Ruskou federaci, nýbrž naše občany. Zmínil ale, že do budoucna existuje naděje, jakou ukázaly především výsledky předčasných parlamentních voleb na Slovensku, kde vznikla vláda Roberta Fica (SMER).

Právě ze Slovenska přišel pozdravit účastníky slavnostní akce v TOP hotelu Praha poslanec Slovenské národní rady Michal Bartek, ke zúčastněným promluvil rovněž předseda Hlávkovy nadace Václav Pavlíček, tři předsedové vlasteneckých stran a místopředseda Trikolory Josef Sláma.

Šéfka KSČM Kateřina Konečná ve svém projevu kritizovala, že Česká republika po vstupu do EU, NATO a hlavně po ratifikaci Lisabonské smlouvy ztrácí další část svébytnosti, a to nyní, kdy prezident Pavel sám nadhodil možnost zrušení práva veta na unijní půdě.

Předseda PRO Jindřich Rajchl zmínil, že před 105 lety bojovala naše země o samostatnost, ale té si ve svojí historii příliš neužila. »Vymanili jsme se z rakouského područí, pak jsme se zakrátko stali německým protektorátem a následně sovětským satelitem. Po roce 1989 se zdálo, že obnovujeme samostatnost, ale my tu přitom máme inkvizici novou – zelenou, duhovou nebo modrožlutou, ať už podle vlajky Evropské unie nebo Ukrajiny,« řekl Rajchl, podle nějž naše země ztrácí svrchovanost a vládnou nám loutky z Washingtonu a Bruselu.

To Jana Volfová, předsedkyně ČSSD, se obrátila přímo k přítomným představitelům Českého svazu bojovníků za svobodu a dalších odbojových a vlasteneckých spolků. »Jste poslední pamětí národa, že nás osvobodila sovětská armáda a že jsme si tu vlast vybojovali my sami. Tak bojujme, abychom znovu nebyli Böhmen und Mähren,« dodala Volfová, po jejímž boku u stolu pro hosty seděl i předseda strany DOMOV David Tygr Ploc.

Dvě setkání u Obecního domu

Další akcí vlasteneckých stran a hnutí bylo odpolední setkání u Obecního domu, tedy místa, odkud bylo z balkonu před 105 lety vyhlášeno samostatné Československo. Setkání uspořádala nově vzniklá Aliance za nezávislost České republiky. Ta se na památné místo přesunula po dopolední konferenci na Novotného lávce, kde menší vlastenecké strany a hnutí dohodly společný postup směrem k červnovým volbám do Evropského parlamentu. Mottem je vystoupení z Evropské unie a NATO.

Tato myšlenka několikrát zazněla i u Obecního domu, stejně jako kritika vlády či stávajícího prezidenta republiky. Podle předsedkyně Aliance národních sil (ANS) Vladimíry Vítové je potřeba navázat na humanismus strůjců první republiky. »Humanismus umírá a naší povinností je na něj navázat a nerezignovat,« řekla Vítová několika desítkám shromážděných, jejichž pietní setkání narušovala trojice provokatérů s unijní vlajkou. »Musíme se snažit, aby nám nerozbili i tu polovinu Československa, která z tehdejší republiky zůstala,« pravila Vítová.

Mezi řečníky nechyběli mj. předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, člen předsednictva Národní demokracie Ivan Cícha či zástupci vlasteneckých stran a organizací ze Slovenska.  

Pár hodin předtím se před Obecním domem uskutečnilo shromáždění organizované Institutem Václava Klause (IVK). Podle bývalého prezidenta se současná vláda stále více vzdaluje od idejí svobody, což vyvolává frustraci zvětšující se části společnosti. Kritizoval také Evropskou unii. »Snaží se nás přesvědčit, že česká státnost, národní hrdost, vlastenectví a obhajoba národních zájmů jsou jen přežitky minulosti. Že je to pouhé staromilství,« řekl Klaus. Podle něj je potřeba uchovat a ubránit státnost a suverenitu. »Abychom k tolik potřebné změně přispěli, musíme rychle začít hledat takové politiky, kteří by byli schopni nás k obratu a k novému zítřku dovést,« dodal Klaus.

Právě Obecní dům, v němž před 105 lety Národní výbor přijal zákon o zřízení samostatného československého státu, se dnes také připojil ke dnům otevřených dveří. Vedle Strakovy akademie, Sněmovny či Senátu si lidé mohou prohlédnout i ministerstva školství, práce a průmyslu. Dlouhá fronta se tvoří před historickou budovou Národního muzea v Praze, do jehož objektů je dnes volný vstup. Nejrůznějších akcí pro rodiny s dětmi dnes uspořádaly instituce po celé republice stovky, ba tisíce.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Svoboda a demokracie je v ohrožení. Fialův režim soustavně porušuje lidská práva. Inspiruje se banderovskou diktaturou.

  2. nemůžu jinak než dát těmto „dinosaurům“ za pravdu…jako vzdát se práva „VETA“ jak navrhuje zkurvený rozvědčík a kovaný komanč Pavel je opravdu dle právníků vlastizrada nejvyššího stupně…co udělat s takovým člověkem?? rozhodněte sami no…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy