Home Zahraničí Afrika nemůže mlčet k ukrajinskému konfliktu, chystá se mírová mise

Afrika nemůže mlčet k ukrajinskému konfliktu, chystá se mírová mise

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Afrika nemůže mlčet ke konfliktu na Ukrajině, protože má zničující důsledky pro celý kontinent, prohlásil konžský prezident Denis Sassou Nguesso.

»Všichni trpíme dopady těchto válek přímo na naše národy. Všude roste inflace a my se domníváme, že Afrika nemůže tváří v tvář takové tragédii mlčet nebo zůstat lhostejná,« řekl Denis Sassou Nguesso během úterní návštěvy Pobřeží slonoviny. Konžský vůdce dále uvedl, že africká mírová mise je připravena vycestovat do Ruska a na Ukrajinu ve snaze nalézt mírové řešení krize.

»Bylo dohodnuto, že několik hlav států, ve skutečnosti jedna hlava státu z každého středoafrického subregionu plus současný předseda Africké unie, a že 5 nebo 6 hlav států by mohlo odcestovat na Ukrajinu a do Ruska, aby přineslo mírové poselství,« dodal Nguesso.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa 16. května uvedl, že ruské a ukrajinské úřady souhlasily s přijetím africké delegace, která by se pokusila najít způsoby mírového urovnání konfliktu. Mluvil jménem šesti afrických zemí, konkrétně Egypta, Zambie, Konžské republiky, Senegalu, Ugandy a Jihoafrické republiky. Později se připojily také předsedající Africké unie v současnosti. Ramaphosa prohlásil, že je připraven vést africkou misi.

Nevládní organizace Brazzaville Foundation 7. června oznámila, že sedm afrických lídrů navštíví Rusko a Ukrajinu. V pátek 16. června 2023 je v Kyjevě přijme ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský a v sobotu 17. června 2023 je v Petrohradě přijme ruský prezident Vladimir Putin. Delegaci budou tvořit prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa; předseda Africké unie a prezident Komorského svazu Azali Assoumani; prezident Konžské republiky Denis Sassou Nguesso; prezident Ugandské republiky Yoweri Museveni; prezident Senegalské republiky Macky Sall a prezident Zambijské republiky Hakainde Hichilema. Očekává se, že se k nim připojí egyptský prezident Abdel Fattah El-Sisi.

Časový harmonogram návštěvy zatím nebyl oficiálně potvrzen. Mluvčí jihoafrického prezidenta Vincent Magwenya uvedl, že z bezpečnostních důvodů bude oficiální oznámení učiněno až poté, co delegace opustí Ukrajinu.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here