Home Zahraničí AI: Ukrajinci záměrně ohrožují civilisty a jednají tak v rozporu s mezinárodním právem

AI: Ukrajinci záměrně ohrožují civilisty a jednají tak v rozporu s mezinárodním právem

Ukrajinský tank v Severodoněcku FOTO - ČTK/AP/Oleksandr Ratushniak

Ukrajinská armáda ohrožuje civilisty tím, že zřizuje základny a umisťuje zbraně v obytných oblastech. S odvoláním na svá zjištění o tom informovala lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Podle ní ukrajinské síly jednají v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, protože dělají z civilních cílů vojenské.

Nevládní organizace uvedla, že od dubna do července strávili její pracovníci několik týdnů vyšetřováním ruských úderů v Charkově, Donbasu a Mykolajivu. Z vyšetřování vyplynulo, že ukrajinské síly v některých případech prováděly údery z obytných oblastí a že v uvedených regionech rozmísťovaly jednotky do civilních budov.

»Většina obytných oblastí, kde se vojáci nacházeli, byla vzdálena několik kilometrů od frontových linií a existovaly reálné alternativy, které by neohrožovaly civilisty – například vojenské základny, hustě zalesněné oblasti nebo jiné stavby dále od obytných oblastí,« uvedla AI s tím, že nenalezla důkazy o tom, že by ukrajinská armáda požádala civilisty o evakuaci z přilehlých budov nebo jim při ní pomáhala.

»To, že se ukrajinská armáda brání, ji nezbavuje povinnosti dodržovat mezinárodní humanitární právo,« uvedla v prohlášení ředitelka organizace Agnès Callamardová. »Ukrajinská vláda by měla neprodleně zajistit, aby rozmisťovala své síly mimo obydlené oblasti nebo evakuovala civilisty z oblastí, kde armáda působí,« dodala.

(cik)