Home Zahraničí Aleksandar Vučić ruší stav zvýšené pohotovosti srbských ozbrojených sil

Aleksandar Vučić ruší stav zvýšené pohotovosti srbských ozbrojených sil

Italští karabiniéři u mostu Ibra, který odděluje Albánce a Srby v Mitrovici. FOTO - ČTK/PA

Srbský prezident Aleksandar Vučič nařídil zrušit stav vysoké pohotovosti pro národní ozbrojené síly, který byl zaveden 26. prosince během eskalace situace v severních částech Kosova a Metohije, informovala ve čtvrtek agentura Tanjug s odvoláním na prezidentskou administrativu.

Kosovští Srbové, kteří dosud blokovali silnice na severu Kosova, souhlasili s odstraněním barikád, oznámil Vučić. První barikády zmizely dnes dopoledne u hraničního přechodu Merdare, uvedla agentura AFP. Ten nechalo Kosovo ve středu kvůli protestům uzavřít, dnes jej ale opět otevřelo.

Likvidace barikád by měla přispět ke zmírnění napětí mezi Bělehradem a Prištinou, píše agentura Reuters. Odstranění zátarasů ale zřejmě potrvá delší dobu, podle zpravodajského serveru B92 dál stojí třeba barikády ve vesnici Rudare poblíž Mitrovice.

»Je to dlouhý proces a bude to nějakou dobu trvat,« uvedl Vučić ohledně odstraňování barikád poté, co se ve středu setkal v srbském městě Raška z kosovskými Srby. Spojené státy a Evropská unie se podle něj zaručily, že žádný z protestujících, kteří zátarasy stavěli, nebude stíhán.

Bývalý policista a etnický Srb Dejan Pantić, jehož zatčení vyvolalo násilné protesty srbské menšiny, byl mezitím na žádost prokuratury propuštěn z vazby a umístěn do »domácího vězení«, píše dále Reuters. Pantić byl zatčen 10. prosince. Srbové na severu Kosova požadovali jeho propuštění.

Situace v Kosovu a Metohiji se náhle vyhrotila 6. prosince, kdy regionální speciální jednotky doprovázené hlídkami mise EU v Kosovu začaly obsazovat volební komise v severní části Kosova a Metohije. Srbské obyvatelstvo se zorganizovalo a zatlačilo Kosovany zpět za řeku Ibar.

Dne 8. prosince vtrhlo do Srby obydleného severu autonomní oblasti asi 350 kosovských policistů na obrněných vozidlech a zablokovalo severní část Kosovské Mitrovice. Dne 10. prosince kosovská policie pod smyšlenou záminkou zatkla srbského bývalého policistu Dejana Pantiče. V reakci na to srbské obyvatelstvo zablokovalo dálnice v několika osadách barikádami.

Dne 26. prosince uvedly orgány neuznaného Kosova své ozbrojené síly do plné pohotovosti. V reakci na to srbský ministr obrany Miloš Vučevič a ministr vnitra Bratislav Gašić uvedli, že na Vučevičův rozkaz byly do plné pohotovosti uvedeny i srbské ozbrojené síly a policie.

(cik)