Analýza: Revoluční změny ve fotbalové Evropě. Nic pro konzervativce!

Peníze kazí charakter, říkává se. Ale také, že peníze jsou »až« na prvním místě. Tady hledejme motivaci revolučních změn, které čekají všechny fotbalové týmy, hráče, trenéry, novináře i fanoušky v příštím ročníku evropských soutěží. UEFA si slibuje od nového formátu větší příjmy, ovšem jestli se s nimi bude snoubit i větší atraktivita zápasů či přehlednost i pro sportovního laika, to už je jiná otázka. Každopádně půjde o revoluci doslova a do písmene.

Jako když jste zvyklí na elektronický sound Depeche Mode a britská kapela by najednou vyrukovala s čistě kytarovým rockem. Zvykli byste si? Asi ano, ale právě proto, že zvyk je železná košile, bude pro fotbalového fanouška nejtěžší novinku vůbec akceptovat.

Konzervativci budou kritizovat, co hrdlo ráčí. Staromilci zatracovat toho, kdo přišel s tolika novinkami. A laici, pro které byly přehledné skupinové boje, v tom najednou začnou mít hokej – i když jde samozřejmě o fotbal.

Změna č. 1 – konec skupin

Ano, tuto první a nejzásadnější změnu už jsme naznačili. Stávající formát všech tří soutěží pod hlavičkou UEFA prožívá momentálně derniéru. Zapomeňte na osm skupin po čtyřech, jak jsme na to zvyklí z Ligy mistrů, Evropské ligy i Evropské konferenční ligy. Vlastě – zapomeňte na skupiny vůbec. Nebudou. Jsou zrušeny. Babičko, skupiny pro nás neexistují, jsou »e-e«, parafrázujeme-li slavný výrok z neméně slavného českého filmu Slunce, seno a pár facek.

Bude těžké se v tom orientovat? Ano, bude. Na druhou stranu, když to jde v šachových turnajích, proč by fotbal měl být méně variabilní? Podstatou je tzv. švýcarský model, který se s úspěchem využívá na turnajích nad 64 poli, a Evropská fotbalová unie ho modifikovala a upravila podle potřeb svých i televizních společností, jež mají přinést větší balík do fotbalu. A jsme znovu u těch peněz…

Neodbočujme však. Podstatou onoho modifikovaného švýcarského modelu je, že vznikne jedna velká tabulka, v níž však nehraje každý s každým. Los určí účastníkům Ligy mistrů a Evropské ligy osm soupeřů z celého pelotonu a systémem 4x doma, 4x venku budete získávat body do obří tabulky, která bude na první pohled připomínat tu, jak ji známe z národních lig (v Konferenční lize to budou jen 3×3 duely při zachování jedné velké všeobecné tabulky). V zásadě se tedy dá říci, že po losu nebudeme hodnotit lehké a těžké skupiny, nýbrž jen lehké a těžké protivníky z celého netradičního pelotonu…

A dál? Nejlepší osmička má zajištěno osmifinále, kde se už hraje klasicky vyřazovacím způsobem, týmy na devátém až čtyřiadvacátém místě musejí podstoupit předkolo o zbylých osm míst. Celky od 25. příčky směrem dolů z pohárů definitivně vypadly, jelikož přesuny mezi soutěžemi, jak jsme na ně zvyklí dnes, budou od příští sezony definitivně zrušeny.

Změna č. 2 – nárůst účastníků

Třikrát dvaatřicet, takový je počet účastníků všech tří evropských soutěží nyní. Jednoduchá matematika – osm skupin po čtyřech. Za rok naroste nejen počet zápasů, ale logicky i počet startujících. Liga mistrů, Evropská liga i Konferenční liga budou mít nově 36 účastníků.

Kde se vezmou? Má český tým větší naději, že se probojuje do Ligy mistrů? Logicky vzato, čím více otevřených míst, tím větší je šance na jejich zaplnění. Jenže tak jednoduché to nebude. Čtyři nová místa v Champions League si přisvojí předně třetí tým ze země na pátém místě žebříčku národních koeficientů, dále dvě mužstva ze dvou nejúspěšnějších národů na základě koeficientů (dá se předpokládat, že půjde o pátý tým z Anglie, Itálie, Španělska či Německa) a jeden tým navíc z mistrovské větve kvalifikace. Tam se otevírá šance pro české kluby, jelikož místo dosavadních šesti kvalifikantů jich zamíří do milionářské soutěže všech soutěží sedm.

Změna č. 3 – lednové termíny

To bude pěkně tvrdý oříšek pro české kluby, které jsou zvyklé v lednu absolvovat přípravu někde v teplíčku na skvělých terénech. A zároveň velká výzva pro ty, kdo pečují o trávníky, i pro fanoušky, kteří aby se začali věnovat sportovnímu otužování.

Šest kol základní fáze se odehraje od 17. září do 11. prosince, tzn. plus minus tak, jak jsme zvyklí dnes. V Evropské konferenční lize, kde je na programu jen šest duelů, bude »hotovo dvacet«. Jenže stejně »vymalováno« nebude v obou prestižních soutěžích. Hádáte správně, dvě kola Ligy mistrů a EL se odehrají v lednu, konkrétně na jeho sklonku. Zavedeny budou i tzv. exkluzivní týdny, během nichž se odehraje pokaždé jen jedna konkrétní evropská soutěž.

Změna č. 4 – klubový koeficient nadřazen národnímu

Při nasazování klubů hrál doteď hlavní roli národní koeficient, nyní může cesta do základní skupiny Ligy mistrů – bez kvalifikace – vést naopak přes čistě klubový. V případě, že si vítěz Ligy mistrů – který tím má účast v nadcházející sezoně coby obhájce trofeje rezervovánu – zajistí postup do nejprestižnější soutěže i z domácí ligy (což je pravděpodobnost hraničící doslova s jistotou), otevírá se prostor pro šampiona ze zemí, které jsou v žebříčku koeficientů na jedenácté a horší příčce. Jak již bylo naznačeno, není to mistr země na jedenácté příčce podle národních koeficientů. Jde o ryze týmový koeficient.

Pro ilustraci – Ukrajina je aktuálně až čtrnáctá (před patnáctým Českem), ale protože má nejvyšší klubové hodnocení Šachtar Doněck (před Basilejí, Dinamem Záhřeb a Slavií), šel by v případě zisku národního titulu přímo do Champions League. Pakliže se mistrem své země nestane a selžou i Basilej ve švýcarské lize a Dinamo v chorvatské), dostane se na Slavii. Samozřejmě musí vyhrát titul – a připomeňme, že koeficienty se budou hýbat sezonu co sezonu. Proto si je mohou vylepšit i další české kluby (aktuálně Sparta a Plzeň). Jich by se momentálně ona nová výsada pro postup do LM netýkala…

Pro srovnání: Slavia 41,000, Sparta 15,500, Plzeň 13,500, Slovácko 5,500…

Co dodat? Zbytečné zápasy neubydou

Když už byla řeč o financích, ty chce UEFA získat nejen z televizních práv a od sponzorů tím, že naroste počet utkání a teoreticky se zvýší i počet zvučných jmen minimálně v obou prestižnějších soutěžích. Šlo také o to, aby peníze neztratila. Jakmile začaly prestižní kluby vyhrožovat tím, že si založí vlastní Superligu, bylo potřeba také něco udělat. A tím je nynější model ve smyslu »vlk se nažere a koza zůstane celá«. Jestli ale bude »švýcarská cesta« skutečně atraktivnější, to ukáže až čas.

Každopádně je omyl domnívat se, že ubydou zbytečné zápasy v pozdní fázi skupin, kdy už bývá o postupujících rozhodnuto. I tady přece může mít Real, Bayern, Barcelona či kluby z Manchesteru již dávno dopředu jasný postup (analogicky u zvučných klubů i v EL a EKL) a o nic jim tak v lednovém termínu nepůjde.

Petr Kojzar

FOTO – X (Twitter), Pixabay, slavia.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy