Burkina Faso je »nejzanedbávanější krizí« na světě

Podle Norské rady pro uprchlíky (NRC) je vysídlení 2 milionů lidí v Burkině Faso označováno za nejzanedbávanější krizi na světě, zatímco pozornost a pomoc světa se soustředí na Ukrajinu, napsal list The Guardian.

Burkina Faso prožívá již pět let konflikt s milicemi, které útočí na zdroje vody a vynucují si uzavření škol, a které nyní kontrolují až 40 % území země.

Podle zprávy nemá přibližně 800 000 lidí v těchto oblastech přístup ke službám a čtvrtina obyvatel je odkázána na humanitární pomoc. NRC uvedla, že obléhání města Džibó znamená, že se mnozí uchýlili k pojídání divokého listí, aby přežili.

Podle výroční zprávy NRC o situacích, které vyžadují větší pozornost diplomatů a médií, se Ukrajině dostalo pětkrát většího mediálního pokrytí a čtyřikrát většího financování než deseti nejzávažnějším krizím vysídlení na světě.

»Musíme udělat více pro ukončení utrpení v Burkině Faso dříve, než se zoufalství zakoření a přidá se na rostoucí seznam vleklých krizí. To, že je tato krize již tak hluboce zanedbávána, ukazuje na selhání mezinárodního systému, který nedokáže reagovat na nově vznikající krize, stejně jako selhává u těch, kteří jsou již desítky let ztraceni ve stínu,« řekl Jan Egeland, generální tajemník NRC.

V loňském roce byla humanitární pomoc financována pouze ze 42 % a letošní plán, který byl zahájen v dubnu, obdržel rovněž pouze 18 % z požadovaných 882 milionů dolarů.

Zpráva rovněž zdůraznila, že je třeba se více zaměřit na Demokratickou republiku Kongo, která je na seznamu na prvním nebo druhém místě od jeho vzniku před sedmi lety a v níž v posledním roce vzrostl počet vysídlených osob kvůli obnovenému povstání povstalců M23 podporovaných Rwandou. Konžská demokratická republika také v loňském roce obdržela méně než polovinu požadovaných finančních prostředků. NRC uvedla, že v Africe, kde se nachází většina z deseti nejvíce opomíjených krizí, došlo v roce 2022 k 7% poklesu pomoci, protože peníze byly přesměrovány na Ukrajinu a přijímání ukrajinských uprchlíků.

»Mohutná reakce na utrpení způsobené válkou na Ukrajině ukázala, co může svět poskytnout lidem v nouzi. Politické kroky ve prospěch Ukrajinců byly úderné a rychlé, hranice zůstaly otevřené, finanční prostředky bohaté a mediální pokrytí rozsáhlé,« řekl Egeland.

»Svět selhal v podpoře těch nejzranitelnějších, ale to lze zvrátit. Životy milionů lidí, kteří trpí v tichosti, se mohou zlepšit, pokud se financování a zdroje budou přidělovat na základě potřeb, nikoliv geopolitických zájmů a mediálních titulků dne.«

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy