Home Domácí Cenzura ve vleku ODS, zlobil se Šmarda. SOCDEM představí vlastní balíček

Cenzura ve vleku ODS, zlobil se Šmarda. SOCDEM představí vlastní balíček

Vládní koalice podle předsedy Sociální demokracie Michala Šmardy plní pouze program ODS. Řekl to na dnešním brífinku v pražských Strašnicích po skončení pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Zároveň mluvil o cenzuře, která se rovněž děje ve jménu občanských demokratů.

Vycházel z toho, že společnost BigBoard odmítla vyvěsit billboardy SOCDEM, které byly řádně objednány. Na nich se objevuje prezentace návrhů sociálních demokratů a zároveň kritika vládní politiky, již strana nazývá jako sobeckou. Odmítnutí billboardů Šmarda označil za cenzuru a prohlásil, že společnost BigBoard je ve vleku ODS.

Sociální demokracie podle jejího předsedy povede dvouletou kontinuální kampaň a hodlá představit vlastní ozdravný balíček, který by měl vylepšit hospodaření státu až o 200 miliard korun. »Náš plán vylepší hospodaření veřejných rozpočtů o 180 až 200 miliard korun. Je založený na tom, že se nesmí zvyšovat daně zaměstnanců, kteří mají průměrnou mzdu nebo nižší, že se nesmí zvyšovat daně drobným živnostníkům a nesmí se útočit na ty nejslabší,« uvedl dnes před budovou televize Prima Šmarda. Nové příjmy chce jeho strana získat od nadnárodních firem a bank, zatímco vláda podle něj řeší problémy hospodaření státu na úkor nejhůře placených zaměstnanců. Dále upozornil, že investiční fondy mají čtyřikrát nižší daň z příjmu než všechny ostatní společnosti.

Sociální demokraté hodlají též nastartovat bytovou výstavbu a zásadní řešení si podle Šmardy žádá situace v českém zdravotnictví. »Jsou tu velké protesty mladých lékařů, kteří odmítají být otroky a dělat další přesčasy, jak jim je chce vláda navýšit. Jde o obrovský hazard, kdy pacient musí mít strach z toho, že ho bude léčit neodpočatý člověk,« pravil Šmarda. »Druhá věc je zásadní nedostatek léků, který nenastal za žádné z předchozích vlád. Nedošlo k tomu ani v době covidu ani v krizi a je to jasný důkaz neschopnosti vlády,« kritizoval předseda Sociální demokracie. Fialův kabinet hovoří o tom, že jde o celoevropský problém, ovšem Šmarda vypočítal, že nedostatkem léků rozhodně netrpí žádná ze srovnatelných zemí. Konkrétně jmenoval sousední Polsko, Rakousko a Německo.  »Pokud vláda nezvládne řešení velmi rychle, požadujeme rezignaci ministra Válka. Není možné, aby si z toho dělal legraci, na dotazy žertoval a dělal si dobrý den. To je fatální selhání!«

Sociální demokracie plánuje návrat do Poslanecké sněmovny, odkud vypadla v parlamentních volbách v roce 2021. Šmarda vyhlásil cíl v podobě dvouciferného zisku hlasů či alespoň přiblížení se dvouciferné hranici. Následnou spolupráci si dokáže představit s kýmkoli, kdo bude straně pomáhat se sociálně demokratickým programem. »Pokud tomu tak nebude, je lepší být konstruktivní opozicí a prosazovat program tímto způsobem. Tak, jak to současná opozice nedokáže, protože s vlastními návrhy nepřichází. Sociální demokracie, pokud se do Sněmovny dostane, s nimi přicházet bude!«

Nejstarší politická strana v zemi na červnovém sjezdu v Plzni změnila po 30 letech název a místo tradičního ČSSD přijala značku SOCDEM. Do konce září chce oznámit předběžný výběr kandidátů pro volby do Evropského parlamentu a v říjnu ji čeká programová konference.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

2 KOMENTÁŘE

  1. SOCDEM začíná pociťovat cenzurní praktiky, které i ona sama pomáhala rozdmýchávat vůči KSČM. Jinak řečeno dostihl ji bumerang, který sama vypustila.

  2. Šmarda, demonstrativní volič Petra Pavla, dnes žvanil v televizní debatě a opět nepřekročil svůj stín.
    Socdem je nevolitelná strana.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here