Cibule, maso i buchty. Triky, které se přenášejí z generace na generaci

Recepty pro domácí vaření bývají na internetu nejvyhledávanější a nejčtenější. My tentokrát nenabízíme žádný recept, zato však velmi dobré a vyzkoušení triky, které výsledný efekt vaření umocní. Vesměs jde o jednoduché postupy, které, jak věříme, vás potěší. A některé se tradují a přenášejí z generace na generaci!

  • Při zadělávání kynutého těsta, zejména máme-li vejce s bledými žloutky, přidejte na 1000 g mouky jeden pudingový prášek s vanilkovou příchutí. Pečivo bude krásně žluté a bude příjemně vonět vanilkou.
  • Nemáte-li při zadělávání kynutého těsta dostatečně velký kousek droždí, prosejte do mouky trochu prášku do pečiva. Opravdu jen trochu…
  • Také do některých tužších kynutých těst, třeba do těsta na vánočku, zkuste vedle kvásku přidat i trochu prášku do pečiva. Chcete-li kynuté těsto smažit, dejte na zkoušku do rozehřátého tuku malý kousek těstíčka. Vyplave-li na povrch a ihned se smaží, je teplota tuku správná.
  • Při přípravě bramborové kaše používejte jen horké mléko. Pokud použijete mléko vlažné, nebo dokonce studené, nebude kaše dobrá, navíc bude vypadat dost nevzhledně. Zbytek bramborové kaše nemusíte vyhodit, uvařte z něj druhý den polévku. Přidejte do ní žloutek (jeden na 500 ml), okořeňte ji petrželkou. A podobně jako u hrachové polévky osmažte na másle kostičky bílého pečiva nebo chleba a přidejte ke každé porci.
  • Pokud chcete mít jistotu, že omáčka bude mít tmavší barvu, právě tu, kterou máte rádi, neváhejte, a přidejte do zlatavě osmažené cibulky lžičku sladké papriky a krátce ji osmažte. Jen krátce, aby paprika nezhořkla. Jemnou chuť, ovšem jen světlé omáčky, získáte přidáním smetany. Přidáte-li lžičku másla, bude chuť omáčky opravdu lahodná. Nemáte smetanu? Zkuste přidat mléko a máslo. Na 100 ml mléka přidejte lžíci másla.
  • Cibule je báječná, navíc je cenově dostupná a patří do kuchyně stejně, jako sůl. Nikdy ji nezpracovávejte v mixéru, a to ani, když s ní počítáte do pomazánek! Zhořkne. To už raději dejte přednost nerezovému struhadlu. Anebo se naučte drobně ji pokrájet ostrým nožem. Tento jednoduchý trik je jednoduchý jen na první pohled. Vyžaduje totiž zručnost a cvik.
  • Vařená i pečená masa mají »ráda« strouhaný křen. Ostatně, ten je dobrý i do omáček. Omáčkám nevadí, když křen změní barvu, ale k masům je nejlepší bílý křen. Aby si ji uchoval i po nastrouhání, doporučujeme ho pokapat čerstvou citrónovou šťávou.
  • Citrónová šťáva přidaná do vody, v níž vaříte rýži, spolehlivě zajistí, že rýže bude bílá, pokud takovou chcete mít. Stačí jedna kávová lžička.
  • Starý dobrý trik s klobáskami či párky, které hodláte osmažit, funguje spolehlivě. Aby nepopraskaly, stačí je před smažením spařit krátce ve vroucí vodě, vyjmout a poté pečlivě osušit, vložit do tuku a osmažit. Opravdu neprasknou.
  • Čerstvě uříznutý květák, který nehodláte hned zpracovat, dejte do misky se studenou vodou košťálem dolů. Vydrží vám déle čerstvý. Na zahrádce však do květáku naleze kdejaká havěť, které třeba se zbavit se. A co na to naše babičky? Ponořily ho na zhruba 10 minut do vlažné slané či octové vody. To se hmyzu nelíbí a všechen raději květák opustí.
  • Ředkvičky jsou dobré a zdravé, ale děti je jíst nechtějí, protože jsou pálivé. Jejich ostřejší chuť babičky zmírňovaly tak, že je po očištění překrojily, lehce posolily a nechaly v chladu zhruba hodinu »vydechnout«. Jemně, na tenké plátky, pokrájené na chlebu s máslem či s tvarohovou pomazánkou je děti s chutí snědly.
  • Oddělit bílek od žloutku je jednoduché. Rozklepněte vajíčko nad trychtýřem, bílek proteče, žloutek zůstane a ten dejte do misky. A tak pokračoujte tak dlouho, dokud rozdělených bílků a žloutků nebude dost.
  • Aby byly buchty opravdu křehké a vláčné, přidejte do těsta jednu ve slupce uvařenou a jemně ustrouhanou bramboru. Trik s miskou vody vložené do trouby v čase pečení každý zná, tak ho jen připomínáme. Voda v pečicí troubě pomůže i při pečení koláče, protože ta přispívá z vyrovnání, lépe snad – k optimalizaci teploty v troubě.
  • Nakonec něco o vaření brambor. Ano těch, které připravujete vařením ve slupce. Našim babičkám a maminkám brambory na loupačku nepraskaly proto, že do vody přidaly lžičku octa, aby je snáze oloupaly pak i lžičku oleje nebo vepřového sádla.

(jan)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy